24-25.09.2021

Open Source Art Festival 2021 / Państwowa Galeria Sztuki / Sopot

Open Source Art Festival w Sopocie to organizowane od roku 2011 wydarzenie artystyczne, skupione na promowaniu najbardziej odkrywczych instalacji, performance’ów oraz muzyki elektronicznej z całego świata. Oscyluje wokół takich gatunków, jak drone, minimal, ambient, new isolationism czy musique concrete, a także swobodnie je przekracza.

Tematem przewodnim tegorocznej, 11 edycji jest szeroko rozumiane pojęcie niepokoju oraz braku pewności, które będzie twórczo eksplorowane przez zaproszonych artystów. Jak co roku od 2011 podczas tworzenia programu skupiamy się na tym, aby zaprezentować najświeższe projekty. Zaprosiliśmy artystów, którzy wystąpią w Sopocie po raz pierwszy. Zależy nam na wspólnym odkrywaniu nowych dźwięków i przeżyć, szczególnie w tych niepewnych niczego czasach.

Program:

24.09
Jacaszek / Podpora / Kohyt
Koenraad Ecker
James Ginzburg

25.09
Riccardo La Foresta
Jessica Ekomane
Rosa Anschütz
Rashad Becker

Odsłuch:https://soundcloud.com/.../open-source-art-festival-2021

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu

Lokalizacja koncertów:
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie | Plac Zdrojowy 1, Sopot

Organizator:
Kolonia Artystów

Współorganizator:
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 

Współpraca:
Sound Support Pro - Funktion One
COSMA Sopot 

Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza / Co Jest Grane24
NOTES.NA.6.TYGODNI
Glissando
RadioKapitał
trojmiasto.pl

JACASZEK/PODPORA/KOHYT

JACASZEK/PODPORA/KOHYT to wspólny projekt gdańskich artystów - Michała JACASZKA  http://jacaszek.com/  i duetu PODPORA/KOHYT  http://podporakohyt.com/ - stworzony z potrzeby wspólnego grania, połączenia specyficznych brzmień całej trójki. Punktem wyjściowym był pomysł wykorzystania archiwalnych nagrań z wnętrz architektury gdańskich kościołów dokonanych przez Michała Jacaszka. Fragmenty unikalnych nagrań wtopione w warstwy subtelnej elektroniki Jacaszka spotykają tu  struktury wypracowane przez Katarzynę Podporę i Maxa Kohyta utkane z nieoczywistych dźwięków instrumentów, przedmiotów, kontaktowo nagłaśnianych małych obiektów, manipulacji taśmą i szczypty elektroniki. Trwałym efektem projektu jest album JACASZEK/PODPORA/KOHYT, który w 2021 r. ukazał się na winylu nakładem wytwórni Bocian Records.

https://podporakohyt.bandcamp.com/album/jacaszek-podpora-kohyt

Koenraad Ecker

Koenraad Ecker  jest artystą dźwiękowym, urodzonym w Belgii, obecnie mieszkającym w Berlinie. Jego prace koncentrują się wokół nagrań terenowych, taktylności dźwięku, surrealizmu i paradoksalnych właściwości ciszy oraz narracyjnych możliwości edycji i rozprzestrzeniania się dźwięku.

Fascynuje go dialektyczna interakcja pomiędzy środowiskiem akustycznym a zawartymi w nim relacjami społecznymi. Przez lata miał okazję nagrywać lub występować w różnych miejscach, od mroźnych squatów po wilgotne dżungle w Europie, Afryce, obu Amerykach i Azji.

https://koenraadecker.bandcamp.com

James Ginzburg

James Ginzburg jest artystą i muzykiem, którego twórczość obejmuje eksperymentalną muzykę elektroniczną i produkcję artystyczną, muzykę ludową, muzykę filmową oraz szeroko pojętą produkcję muzyki tanecznej. Wraz z Paulem Paurgasem założył duet Emptyset.

https://jamesginzburg.bandcamp.com

Riccardo La Foresta

Riccardo La Foresta jest perkusistą i artystą dźwiękowym z Modeny (Włochy), którego badania z ostatnich lat mają na celu zakwestionowanie roli bębna jako instrumentu perkusyjnego. Rezonanse i wibracje generowane podczas traktowania bębna jako aerofonu, tworzą akustyczne drony, rodowe melodie i skomplikowane bity, które drastycznie oddalają ten instrument od tradycyjnego bębnienia. Trwający proces jego badań koncentruje się na rozwoju systemu o nazwie Drummophone.

https://kohlhaas.bandcamp.com/album/drummophone

Jessica Ekomane

Jessica Ekomane jest kompozytorką muzykyki elektronicznnej i artystką dźwiękową. Jej kwadrofoniczne występy poszukują fizycznego afektu poprzez wzajemne oddziaływanie psychoakustyki, struktur rytmicznych i melodii. (Foto Jessica Ekomane © Camille Blake)

https://jessicaekomane.bandcamp.com/album/multivocal

Rosa Anschütz

Rosa Anschütz to berlińska wokalistka, kompozytorka i producenkta transmedialna. Jej działania oscylują wokół instalacji sound artowych, fotografii i filmu. Pod koniec 2020 r. ukazał się jej debiutancki album "Votive".  (Foto©byAnnaBreit)

https://rosaanschuetz.bandcamp.com/album/votive

Rashad Becker

Rashad Becker jest autorem serii “Traditional Music of Notional Species”, którą wydaje PAN. To wspaniale barwna, przepełniona dźwiękami, choć niereferencyjna, muzyka o pięknych fakturach powstająca na syntezatorze. Improwizacje Rashada nie są pozbawione jednak bardzo potrzebnej czytelności, która sprawia, że jego sztuka jest tak wyjątkowa. Rashad głównie działa jako artysta solowy jednak współpracuje na stałe z takimi artystami jak Eli Keszler, Moritz von Oswald oraz jest członkiem formacji Moleglove. (foto-©-Camille Blake)

Rashad Becker

composer and musician, berlin
started not not being in 1970
started losing trust in 1983
started losing hope in 1989
started losing discipline in 1993
started losing hair in 2005
started losing perspective in 2020
some items still available