01-30.09.2023

Czarny Pokój | RM Francis & Jung An Tagen - "Hello, Bipster"

 

Zapraszamy na piątą premierę instalacji dźwiękowej w ramach projektu pt. „Czarny pokój”.

W piątek 01.09.2022 o godzinie 18:00 wysłuchamy kompozycji dźwiękowej duetu RM Francis & Jung An Tagen - "Hello, Bipster"

Miejsce: Kolonia | Gdańsk | Wrzeszcz

Premiera kompozycji 01.09.2023 godz. 18:00 

Podczas premiery obowiązuje rezerwacja miejsc na portalu https://app.evenea.pl/event/cz05/

01-30.09.2023 | Seanse od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 – 16:00 – 19:00. 

Cena biletu na premierę: 20 złotych 

Cena biletu na seanse w czasie trwania projektu: 20 złotych. 

Jung an Tagen

We wczesnych latach dwutysięcznych wiedeński artysta Jung An Tagen związał się z dwoma ośrodkami muzycznymi: jednym – skupiającym muzyków grających psychodelię i drugim – skupionym wokół Editions Mego. Editions Mego to wydawnictwo, które od ponad dwudziestu lat zajmuje się muzykę komputerową w jej ekstremalnych odmianach. Muzyka Jung An Tagena też ma w sobie coś ekstremalnego. Jego poprzednia płyta „Agent Im Objekt” to coś pomiędzy minimalistyczną kompozycją a rytualistycznym techno. „Stany proxy” to jego najbardziej sformułowana próba połączenia nowoczesnych technik kompozytorskich z rytualistyczną estetyką techno. Tutaj pojawia się jego obsesja na punkcie budowania narracji, tworzy nowe ścieżki i tekstury wokół swoich „zakaźnych” bitów. Dzięki tej strukturze Jung An Tagen rozwija emocjonalny związek między powtarzaniem a dysonansem. To uzależniająca muzyka. Muzyka w ciągłej eksplozji. 12 sekund pierwszego utworu „Spill (False)” brzmi jak odtworzenie The Big Bang, tworząc idealne wprowadzenie do tej przygody z molekularnym polirytmem. Tworzy także połączenie / rozłączenie z jego poprzednią pracą, „Agent Im Objekt”, łącząc je między sobą, ale także tworząc przestrzeń do rozpoczęcia nowej podróży dźwiękowej. Ta niezależna eksplozja oferuje właściwe współrzędne i zaprasza słuchacza do królestwa dźwiękowego Jung An Tagena.

RM Francis

RM Francis to artysta pracujący z generowanym komputerowo dźwiękiem i językiem, mieszkający w Seattle. Jego ostatnie wydawnictwa obejmują ?M Fra* (Lateral Addition), pedimos un mensaje, (Superpang) i AToGRNN Prism (tokinogake).

Hello, Bipster autorstwa RM Francis (US) & Jung An Tagen (AT) (2023)

Wyjście syntezatora jest iteracyjnie przekształcane, aby przypominało ludzki głos, aż podobieństwo jest wystarczające, aby oprogramowanie do transkrypcji mowy wywoływało halucynacje tekstu, który stanowi libretto tej kompozycji. Ta procedura, której kulminacją jest forma maszynowej pareidolii, drażni słuchacza nutami narracyjnej spójności, jednocześnie wykonując absurdalnie daremne próby nadania sensu. Stosowane są równoległe procesy tłumaczenia niesemantycznego, za pomocą których oryginalne dźwięki syntezatora są interpretowane przez sieć głębokiego uczenia się wyszkoloną na wcześniej istniejących utworach obu artystów.

____________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________

Krótki opis projektu. 

Pilotażowa odsłona projektu pt. "Czarny pokój" odbyła się w roku 2022 i okazała się w strategi przechwytywania wrażeń imersyjnych wzorcem do nowych poszukiwań i doznań.

W roku 2023 będziemy kontynuować i rozwijać projekt w formie instalacji dźwiękowych aby ukorzenić "Czarny pokój" na mapie kraju, Europy i osadzić w nim działania artystyczne realizowane przez młode pokolenie twórczyń i twórców.

W okresie trwania projektu zaprezentujemy w przestrzeni "Czarnego pokoju" instalacje dźwiękowe, dzięki którym zwiększymy dostępność mieszkańców do kultury i działań artystycznych.

Jest to projekt dźwiękowy, którego celem jest prezentacja 6 instalacji dźwiękowych przygotowanych przez międzynarodowe kompozytorki i kompozytorów.

Każdego miesiąca zaprezentujemy 1 premierową instalację dźwiękową.

„Czarny pokój” to nawiązanie koncepcyjne projektu do „czarnego pokoju” jako potocznej nazwy na Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (1957 – 2004).

Można doszukiwać się również nawiązania do obrazu Kazimierza Malewicza pt. "Czarny kwadrat na białym tle", gdyż przestrzeń została wbudowana w białe pomieszczenie o podstawie kwadratu.

"Czarny pokój" to pierwsza w kraju galeria dźwiękową, z rocznym programem instalacji dźwiękowych.

Do projektu zaprosiliśmy twórczynie i twórców z całego świata oraz artystki i artystów kraju i z Gdańska.

05-31.05.2023 | Arek Krupiński (Gdańsk) 

02-30.06.2023 | Antonina Car (Gdynia)

01-31.07.2023 | Petar Petkov (Gdańsk) 

04-31.08.2023 | Aho Ssan (Paryż)

01-30.09.2023 | Jung an Tagen + RM Francis (Wiedeń) 

06-31.10.2023 | Abigail Toll (Berlin) 

_______________________________________

"Czarny pokój" to projekt cykliczny, trwający od maja do listopada.

Każdego miesiąca w okresie realizacji projektu odbędzie się 1 premiera instancji dźwiękowych.

Po premierze każda instalacja będzie dostępna dla odbiorców w godzinach 13:00 / 16:00 / 19:00 od poniedziałku do piątku.

Ostatni miesiąc projektu - listopad - będzie tak zwanym podsumowanie, kiedy można zapoznać się ze wszystkimi instalacjami dźwiękowymi.

Bilety w cenie 20 złotych. 

_______________________________________

Pomysł, koordynacja, grafika: Sylwester Galuschka

Organizator: Kolonia Artystów

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

 

Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż