NOCNE KINO / Punkówa / The Punk Singer

NOCNE KINO / Punkówa / The Punk Singer 
12.10.2017 godz. 20:00
Nowa Kolonia / Gdańsk Wrzeszcz. 

Premiera: USA, 2013
Reżyseria. Sini Anderson
Prelekcja przed fimem: Dorota Nieznalska
Wstęp: 10 PLN 

Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunksowych piosenek. W latach 90. ubiegłego wieku była silnie powiązana z feministycznym ruchem kobiecym o nazwie Riot Grrrl, związanym mocno ze sceną punkową i grunge’ową. Nazwa ruchu oznaczała nowe pokolenie dziewczyn, a potrójna litera r w wyrazie „grrrl” pochodzącym od angielskiego słowa girl, wyrażała ich gniew na zdominowany przez mężczyzn świat. Kathleen Hanna, podobnie jak inne kobiety z Riot grrrl, chciała doprowadzić do kobiecej rewolucji. W latach 90. była wokalistką i frontmenką w skrajnie feministycznym emancypunksowym zespole Bikini Kill. W 2000 roku związała się z kolei z amerykańską grupą riot grrl/electro-punk/new wave o nazwie Le Tigre, znaną z feministycznych tekstów na temat pozycji kobiet w społeczeństwie i zaangażowaną w walkę z rasizmem oraz o prawa homoseksualistów. W 1998 roku wydała solowy album pod pseudonimem Julie Ruin, a od 2010 roku pracuje nad projektem o takiej samej nazwie.

Film śledzi życie i karierę Kathleen Hanny, począwszy od jej trudnego dzieciństwa i okresu dojrzewania, poprzez jej pierwsze kroki w poezji, zaangażowanie w skrajny ruch feministyczny, punkową muzykę, jej związek z Curtem Cobainem, solową karierę jako Julie Ruin, działalność feministyczną, małżeństwo z członkiem Beastie Boys Adamem Horovitzem, a wreszcie dramatyczną walkę z boreliozą, którą zdiagnozowano u niej w 2010 roku. Dzięki wykorzystaniu bogatego materiału archiwalnego, zdjęć i nagrań z prywatnego i zawodowego życia Kathleen Hanny, jak również wywiadów z jej współpracownikami, których artystka wybrała samodzielnie, dbając, aby było wśród nich jak najmniej mężczyzn, mamy szansę obejrzeć wnikliwy portret aktywnej artystki-feministki, mocno zaangażowanej w działalność na rzecz kobiet.

Prelekcja przed fimem: Dorota Nieznalska

Dorota Nieznalska, rzeźbiarka, artystka wizualna, autorka prac wideo i fotografii. Absolwentka Wydziału Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2013 r. uzyskała stopień doktora. W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Intermediów. Współpracowała z Galerią Wyspa i Fundacją Wyspa Progress w Gdańsku. Autorka wielu wystaw indywidualnych, prac zrealizowanych w ramach programów rezydencyjnych m.in. w Finlandii, Szwecji, Niemczech. Oskarżona o obrazę uczuć religijnych w 2001 roku, została uniewinniona w 2010 roku. Jej twórczość stała się przyczynkiem do podjęcia szerokiej dyskusji na temat granic wypowiedzi w sztuce. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Projekt filmowo-kulturalny NOCNE KINO to pokazy filmowe wybrane z kolekcji jednego z najciekawszych dystrybutorów filmów dokumentalnych w Polsce – Against Gravity 

NOCNE KINO dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Pokazom towarzyszą spotkania z ekspertami z dziedzin kina, sztuki i pokrewnych. 

W ramach NOCNEGO KINA przyjrzymy się wybranej grupie współczesnych filmów dokumentalnych, poświęconych zjawiskom z dziedziny sztuki i postaciom artystów, a także ciekawym formalnie utworom, które same znajdują się na granicy między dokumentem, a kinem eksperymentalnym.

Pokazy filmowe i wydarzenia im towarzyszące skierowane są do wszystkich grup mieszkańców, bez jakichkolwiek ograniczeń, w szczegolności do osób pragnących rozwijać zainteresowania związane z historią kultury, dokumentem filmowym, historią kina, sztuką współczesną, fotografią i muzyką.

Harmonogram pokazów: 

28/09/2017 | A Life in Waves / wstęp bezpłatny
12/10/2017 | Punkówa + spotkanie / wstęp 10 pln
16/10/2017 | Presenting Princess Shaw + spotkanie / wstęp 10 pln
30/11/2017 | Kaseta + spotkanie / wstęp 10 pln
14/12/2017 | MA / wstęp bezpłatny 

Organizator: Kolonia Artystów
Współpraca: Against Gravity
Koordynacja: Katja Smola / Przemysław Rydzewski

Patronat:
Glissando
Nowe idzie od morza
eskaem.pl
Metropolitalna Karta do Kultury