Wernisaż: 02.08.2019 godz. 19:00

Pokemony - rzeźby postaci światowej polityki przedstawione jako bohaterowie popularnej japońskiej gry komputerowej zaprojektowanej przez firmę Nintendo. Wizerunki Donalda Trumpa, Jarosława Kaczyńskiego, Władimira Putina, Kim Dzong Una i Angeli Merkel zostały przeze mnie przerobione na fikcyjne „kieszonkowe potwory”. W realizacji tej wychodzę z założenia, że obecny populistyczny świat polityki to rzeczywistość głęboko medialna i symulowana, konstruowana na wzór produktów popkultury, takich jak komiks czy gra komputerowa. Nie ma w nim miejsca na niuanse, dyskusje, wątpliwości i refleksje, a przede wszystkim na zaangażowanie w trudne sprawy społeczne. Są za to dwie przeciwne strony konfliktu: rysowani grubą kreską bohaterowie z internetowymi memami zamiast ludzkich twarzy i tocząca się odwiecznie walka dobra ze złem. To świat kontrastów i kosmicznych proporcji, w którym do wszystkiego przykłada się kategorie moralne.

Monika Szpener

Artystka rzeźbiarka i pracownik naukowo dydaktyczny na kierunku Wzornictwo Akademii Sztuki i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na kierunku Rzeźba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i działaniami przestrzennymi, tworząc interdyscyplinarne instalacje, monumentalne obiekty czy prace typu site-specyfic i re-design. Zrealizowała szereg dedykowanych projektów artystycznych dla podmiotów prywatnych jak i we współpracy z instytucjami kultury. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczka festiwali artystycznych w kraju i za granicą. 

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Kuratorka wydarzeń artystycznych. Pomysłodawczyni oraz kuratorka Remondis Art Corner w Szczecinie, miejsca w przestrzeni publicznej gdzie realizowane były monumentalne obiekty rzeźbiarskie. Od 2017 kuratorka Galerii Jedna/Druga w Szczecinie.

Wystawa czynna od 03-30.08.2019 w godzinach 12:00 - 20:00
Kolonia Artystów / Aleja Grunwaldzka 51 / Gdańsk Wrzeszcz.

Wystawa realizowana w ramach projektu pt. OPEN
Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska.
Koordynacja Sylwester Gałuszka.
Organizator: Kolonia Artystów