Pracownie Artystyczne

Kolonia Artystów - Dolne Miasto, ul. Dolna 4 to przede wszystkim przestrzeń przeznaczona na rezydencje artystyczne oraz Pracownie Artystyczne i galeria sztuki współczesnej.  
Okres rezydencji artystycznej w pracowniach jest ustalany indywidualnie z każdym z artystów. 

W roku 2022 prowadzimy nastepujące pracownie:
Natalia Gwiazdowska – pracownia rzeźby
Zuzanna Dolega – pracownia interdyscyplinarna
Martyna Formela – pracownia malarska
Edyta Kowalewska -  pracownia malarska
Anna Kwiatkowska -  pracownia malarska
Agnieszka Weis – pracownia ceramiki
Volha Zarouskaya – pracownia rysunku
Ksenia Logovaia - pracownia rysunku + malarstwa

Kolonia Artystów na Dolnym Mieście promuje młode postawy artystyczne, dba o warunki pracy twórczej, a także wspiera i organizuje inicjatywy kulturalne, artystyczne.

Kolonia to kolektyw, którego działania się ukierunkowane na szeroko rozumiana sztukę współczesną. Skłaniamy się ku postawom artystycznym, które wymykają się gatunkowym klasyfikacjom – nowym, eksperymentalnym i nieoczywistym. Na przestrzeni 14 lat działania miejsce zyskało renomę przestrzeni kreatywnej, która pozwala zaistnieć młodym twórcom na krajowej i międzynarodowej scenie.  

Rezydencje Artystyczne

Od 2019 roku przyjmujemy na miesięczne rezydencje artystyczne. 

W roku 2022 z miesięcznych pobytów skorzystały:
- Aleksandra Słyż - czerwiec 2022
- Natalia Gwaizdowska - lipiec 2022
- Laura Adel - sierpień 2022

____________________________ 

Aleksandra Słyż

Urodziła się w 1995 roku w Ełku, gdzie uczyła się gry na wiolonczeli (szkoły muzyczne dwóch stopni). Potem skończyła reżyserię dźwięku i kompozycję na poznańskiej Akademii Muzycznej, odbyła rezydencję w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Zilustrowała sound designem liczne krótkometrażowe filmy animowane i instalacje powstałe na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Studia kontynuowała w Królewskim Konwersatorium w Sztokholmie (KHM), gdzie zetknęła się ze szwedzką szkołą drone’ową i korzystała z miejscowego studia muzyki elektronicznej. Jej utwory były wykonywane m.in. na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, BaletOFF w Krakowie i Canti Spazzializzati we Wrocławiu, a sama występowała m.in. na Up To Date w Białymstoku, Open Source Art w Sopocie, Biurze Dźwięku w Katowicach i EASTN-DC Between w Sztokholmie.

https://www.aleksandraslyz.com

____________________________ 

Natalia Gwiazdowska 

Absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom na kierunku Rzeźba obroniła w roku 2021 w pracowni prof. Wojciecha Sęczawy. Przewodnicząca Międzyuczelnianego Koła Naukowego Biomedia oraz członkini koła Tygiel. 

06 – 11.2021 rezydentka WL4 Przestrzeni Sztuki. Aktualnie rezydentka Kolonii Artystów.

Źródła inspiracji czerpię z zainteresowania psychologią, filozofią, biologią, ekologią. Ważne są dla mnie poszukiwania metod poprawy komunikacji na świecie, edukacji. Jako nauczycielka dostrzegam potrzebę przemian w systemie nauczania, przekazywaniu wartości i sądzę, że przemyślenia te przenikają do mojej postawy artystycznej.

Zajmuję się tworzeniem form pobudzających wyobraźnię, wynikające z intuicyjnych szkiców, niekiedy w oparciu o historie z życia wzięte lub literaturę. Operuję formami organicznymi, abstrakcyjnymi, które mają pozostawić odbiorcy szansę na odczytywanie ich w niejednoznaczny sposób. Taką strategię przyjęłam pracując nad cyklem Koncentracja. Zdarza się, że pragnąc opowiedzieć jakąś historię korzystam z symboli i kształtów odnoszących się bardziej bezpośrednio do danego tematu, jak w pracach New value czy Atlas.

Nagrody
Nagroda główna w konkursie artNOBLE Plastyka 2021
Grand Prix w V SBMFR
Nagroda Odlewni Garstka Studio w V SBMFR
Wyróżnienie w konkursie na najciekawszą formę XIX Międzynarodowych Warsztatów Odlewniczych w Gdańsku

Wystawy
„Sprawy bieżące” - Zbrojownia Sztuki - Gdańsk
INTERNATIONAL MEDALLIC PROJECT 2020 - Tsukuba (Japonia)
„Pan Damian odchodzi” - WL4 Mleczny Piotr - Gdańsk\
OPA - Kolonia Artystów – Gdańsk
Various Artists - M35 Collective – Oslo (Norwegia)

____________________________ 

Laura Adel

Laura Adel (ur. 23.05.1994 w Gdańsku) wykładowczyni w Katedrze Sztuki Mediów oraz laborantka w Laboratorium Mikrokontrolerów na ASP we Wrocławiu. W swojej twórczości bada zasady percepcji oraz właściwości przestrzeni osadzając działania artystyczne w nowomedialnym środowisku. Finalistka oraz laureatka wielu krajowych jak i międzynarodowych konkursów. Bierze czynny udział w festiwalach oraz wystawach między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku czy w ramach Urban Screen Production prezentując swoje prace wideo w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii. Działalność artystyczną łączy z pracą w postprodukcji filmowej gdzie wykonuje również efekty specjalne. 

ARTIST STATEMENT

Wszystko wokół ma swój sens w odbierającym podmiocie. Tworzę multisensoryczne instalacje poszerzone o interakcje wiążącą obiorcę oraz hipermedialną materię dzieła w związki strukturalno-semantyczne. Kreuję abstrakcyjne, ruchome formy inspirowane zjawiskami przyrodniczymi oraz charakterystyką żywiołów. Za pomocą doświadczeń estetycznych odnoszę się teorii poznania oraz eksploruję mechanizmy psychiczne. Tworzą sytuacje, w które przenika odbiorca. W tej kontemplacji poprzez formę dzieła upatruję się źródła immersyjności. Dzieło, poprzez swoją interaktywną formę i medytacyjny wydźwięk, powołuje nowe trajektorie odbioru oraz interpretacji rzeczywistości. Sztuka staje się narzędziem poznania.

RESUME

Udział w ogólnopolskiej wystawie w Galerii Browar Mieszczański we Wrocławiu, Industrial Art Festival, 2021

Wystawa pracy wideo w Kolonii Artystów Dolne, Gdańsk, 2021

Udział w wystawie Uwolnienie 2021 - Wolne Pokoje – sztuka w przestrzeni publicznej, Gdynia 2021

Wystawy dzieł wideo należących do kolekcji Urban Screen Production w Nowej Zelandii, Kanadzie i Australii, 2020

Animacja Them (akredytacja za postprodukcję) nagrodzona jako Najlepsza Animacja 2019 roku na Geneva International Film Festival

Finalistka ogólnopolskiego konkursu Young Animation, 2029

Finalistka ogólnoświatowego konkursu Punto y Raya – Abstract in Motion i udział w pokonkursowym pokazie filmów, 2018

Udział w pokonkursowej wystawie na Ogólnopolskim Festiwalu Forum Studentów Uczelni Artystycznych, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, 2018

Udział w filmowej wystawie zbiorowej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia1 w Gdańsku, 2018

Laureatka międzynarodowego konkursu Intercultural Visual Form#2, Sorbona, Francja, 2017

http://lauraadel.com