Magdalena Król | Wieszajmy artystów każdego dnia

Kolonia, Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk Wrzeszcz
07.11- 5.12.2018 w godzinach 10:00 – 22:00

Terminy wernisaży:

07.11.2018 godz. 19:00
14.11.2018 godz. 19:00
21.11.2018 godz. 19:00
28.11.2018 godz. 19:00 - wernisaż + dyskusja moderowana przez Piotra Mańczaka.

Po zamykającej cykl malarski wystawie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, podczas której artystka żegnała się z Widzem, ale i zobowiązywała do ponownego spotkania („Do widzenia, do jutra”), Magdalena Król dotrzymuje słowa i wraca – do miejsca, w którym wyszła nam na spotkanie w roku 2017 (wystawa pt. „Bezsenność”). Kolonia Artystów po raz kolejny staje się pretekstem do zaprezentowania nowego cyklu obrazów, który jest zapisem przemiany gestu malarskiego wzbogaconego o formalne eksperymenty: łączenie technik, zniuansowanie gestu ekspresyjnego czy zwrot ku monochromom. 

Prezentowane w Kolonii Artystów cztery obrazy utrzymane są w konwencji renesansowego portretu, którego schematyczność przełamana zostaje aktem wyeliminowania z pola widzenia Odbiorcy twarzy postaci, co nadaje przedstawieniom wyjątkowo dwuznaczny wyraz. Malarska gra pozorów sprawia, że portret – paradoksalnie - zaprzecza sam sobą zasadom portretu. Gra konwencją ujawnia się tu również na poziomie malunku: typowa dla przedstawień portretowych zwarta kompozycja zostaje zaburzona przez szeroki gest z jednej strony i mocno zaznaczony szczegół - z drugiej. Dominują odcienie nasyconej czerwieni – barwy alarmowej, stawiającej w stan gotowości, budzącej poczucie zagrożenia. Jeden z mianowników wizualnych łączących cykl stanowi również motyw roślinny – na jednym z portretów bujna roślina umieszczona zostaje w miejscu serca i rozrasta się niczym układ krwionośny. Również tam, gdzie nagie ciało nastawia się na razy, zauważyć można kiełkujące życie. 

Artystka wychodząc od swojego jednostkowego doświadczenia podejmuje się próby uniwersalizacji przeżyć i przeniesienia ich na język malarski. Najnowszy cykl stworzony pod wpływem refleksji nad przeładowaniem naszych zmysłów – powszechnym przebodźcowaniem – staje się pretekstem do swoistej autoterapii. Z drugiej strony jest tez wyzwaniem rzuconym Odbiorcy, który musi wytężyć wzrok, skupić się i zatrzymać, by odczytać ukryte w warstwach malunku niuansy. Z pozoru dekoracyjny detal – z każdym kolejnym obrazem coraz mocniej zdominowany przez natężenia tła – staje się znakiem symbolizującym kondycję naszych zmysłów.

Tekst: Paula Milczarczyk

Magdalena Król – mieszka i maluje w Gdańsku. Jej obrazy skupiają się wokół tematu emocji, ich wpływu na człowieka i możliwości transformacji w wartości malarskie. Konsekwentny, choć ulegający nieustającej przemianie sposób wyrazu pozostaje bliski gestowi streeartowemu – pełen ekspresji i spontaniczny. Kolejna wystawa w Kolonii Artystów otwiera nowy cykl malarski po tym, który prezentowany był w Kolonii w roku 2017 (wystawa pt. „Bezsenność”), a kontynuowany był podczas pokazów w Sztuce Wyboru (wystawa pt. „Antrakt”, 2017) oraz Gdańskim Teatrze Szekspirowskim („Puenta w foyer”, 2018). Członek gdyńskiego stowarzyszenia HALO kultura. www.magdalenakrol.pl

Wieszajmy artystów każdego dnia

„Wieszajmy artystów każdego dnia” to autorski projekt wystawienniczy. Na projekt składają się prezentacje artystów – wernisaże oraz moderowane, otwarte dyskusje. Ideą przewodnią projektu jest spotkanie oraz dialog, ponieważ wspólnotowość i współdziałanie to genius loci Gdańska.

Pierwsza pilotażowa edycja odbyła się w roku 2015. Przez 3 miesiące codziennie o godzinie 18.00 na jednej ścianie w galerii Kolonii Artystów we Wrzeszczu odbywał się wernisaż jednego obrazu. Do udziału zaproszonych zostało 7 trójmiejskich malarzy. Każdy z nich przekazał 10 obrazów. Każdy obraz wisiał tylko 24 godziny.

W czasie trwania pierwszej odsłony projektu zaprezentowano ponad 70 obrazów absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Podczas drugiej odsłony projektu zaproszono do udziału: 2 artystów i 2 artystki. Każdy z zaproszonych malarzy przedstawi 4 najnowsze, wcześniej nie prezentowane prace. W każdą środę o godzinie 19.00 zostanie powieszony na ścianie jeden obraz. Każdy obraz zbędzie wisiał tylko 7 dni. 

Podczas ostatniego wieszania 28.11.2018 odbędzie się dyskusja moderowana przez Piotra Mańczaka. Będzie to próba konfrontacji twórczości prac artystki z publicznością. Moderowana rozmowa może ujawnić nowe tropy interpretacji zaprezentowanych prac oraz pozwala artysce na inne spojrzenie na swoją twórczość. Stanowi to okazję do próby podjęcia dyskusji o sztuce.

Udział biorą:

Mariusz Waras - kwiecień
Ola Kotarska - czerwiec
Michał Linow - wrzesień
Magdalena Król - listopad

 

Rozpoczęcie projekt w kwietniu, zakończenie w grudniu 2018.
Organizator: Kolonia Artystów
Współpraca Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Koło naukowe wydziału malarstwa „I INNI".

Miejscem realizacji projektu jest siedziba fundacji, lokal przy Alei Grunwaldzkiej 51, Gdańsk , Wrzeszcz.
Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska
Pomysł i koordynacja Sylwester Gałuszka.