Lunae descriptio

Multimedialny interdyscyplinarny projekt, mobilne LABoratorium, jest projektem zainicjowanym i realizowanym przez grupę przyjaciół: Roberta Rumasa, Mikołaja Trzaskę, Adama Witkowskiego, Piotra Wyrzykowskiego. Autorów łączy zażyła znajomość z lat studiów, rodowód wspólnej eksperymentalnej pracowni w Gdańskiej ASP, otwarte podejście do eksperymentu i po prostu ciekawość świata. 

W rocznicę urodzin Jana Heweliusza realizują projekt, zainspirowany wizjonerskimi badaniami i zainteresowaniami gdańskiego astronoma. Fenomen Heweliusza, jego odkrycia to impuls do poszukiwań i muzyczno - wizualnego "opisania" ludzkich dążeń i imaginacji. 

Podstawowym założeniem LABoratorium jest oparcie struktury przedstawienia na synergii elementów muzycznych i wizualnych. Składa się ono z indywidualnych, ale wykonywanych wspólnie, improwizowanych gestów, które opisują fazy księżyca w trakcie jego ruchu dookoła Ziemi. To co łączy sferę ziemską ze sferą niebios... 

Projekt powstaje w oparciu o muzyczno - wizualną partyturę inspirowana konstrukcją fugi, której podstawą jest kontrapunkt. Sztuka kontrapunktu, unaoczniona w systemie reguł, stanowi centrum, jądro i fundament całej umiejętności komponowania. Zgodność, harmonia jest tu idealnym celem, ku któremu rozwijające się w określonym przedziale czasowym, muzyka i obraz zmierzają do zestrojenia i współbrzmienia, a każdy dysonans dąży do konsonansowego -- harmonijnego rozwiązania. 

Idea oraz forma przedstawienia jest rozwinięciem i rozbudowaniem audiowizualnego performance'u przygotowanego przez ten sam skład osobowy specjalnie na obchody 80. urodzin Güntera Grassa w roku 2007. 

W Gdańsku odbędą się tylko dwa spektakle w dniach 28 (próba otwarta) i premiera 29 października w Centrum św. Jana o godzinie 20, spektakl trwał będzie godzinę. 

Zespół LABoratorium - "Lunae descriptio" w składzie: 
Robert Rumas, Mikołaj Trzaska, Adam Witkowski, Piotr Wyrzykowski 
oraz zaproszeni goście 
- Barry Edwards - gitara (Wielka Brytania) 
- Mark Sanders - perkusja (Wielka Brytania) 
- Adam Żuchowski - kontrabas 

Organizatorzy:
Fundacja Kolona Artystów w Gdańsku 
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Informacja o biletach:
BILETY: 20 zł 
Bilety do nabycia od 24 października - Księgarnie PWN, Ratusz Staromiejski, ul Korzenna 33/35, w godz. 10.00 - 18.00 oraz na godzinę przed spektaklami w Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50.