03.05.2018 godz. 20:00

Wojtek Szczepanik – 21-letni pianista, kompozytor, twórca należący do nurtu „modern classical”. Łączy muzykę klasyczną i klubową, wzbogacając brzmienie fortepianu modulacjami syntezatorów, sampli i kontrolerów. Tak różnorodne instrumentarium pozwala artyście tworzyć niebanalne, przestrzenne aranże. Jego muzyka jest refleksyjna i emocjonalna, przepełniona energią.

Doświadczenie sceniczne:

Wojtek Szczepanik mimo młodego wieku i krótkiej kariery w przeciągu roku zdążył wystąpić na scenach największych polskich miast m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Ma na koncie wiele koncertów – tych większych, i tych kameralnych - mniejszych. Jego twórczość pojawiła się na dwóch sesjach Sofar Sounds w Warszawie oraz Krakowie. Jest finalistą konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest z roku 2016 i 2017. To międzynarodowy konkurs, który polega na komponowaniu muzyki na fortepianie do obrazu bez wcześniejszego przygotowania przed publicznością oraz wyselekcjonowaną jury. Jego doświadczenia nie kończą się w Polsce, bowiem wystąpił także za granicą – w Niemczech czy na Łotwie.

Płyty:

W 2014 roku wydał swój debiutancki album „Margines”. To zbiór 8 utworów, skomponowanych na fortepian. To moment otworzenia szuflady z muzyką i pokazanie jej światu. To lekka, delikatna i przyjemna płyta, która w skrócie można zdefiniować jako splot ciekawych melodii i niewinnych kombinacji z metrum.

W 2016-2017 pojawiła się płyta INSTINCT wydana pod szyldem szwedzkiej wytwórni 1631 Recordings. INSTINCT to nie tylko kolekcja 8 utworów, to zdecydowanie coś więcej, ponieważ za tym krążkiem kryje się wiele głębokich idei. Nagrana została w standardzie strojenia 432 Hz, który pozytywnie wpływa na zdrowie rezonując z ludzkim ciałem.

To muzyczna próba uchwycenia piękna natury. Jej spokoju i potęgi. To także odskocznia od miejskiego życia. Kluczowym elementem pracy na płytą jest dostosowanie barwy dźwięku, która ma ogromny wpływ na ostateczny odbiór. W muzyce liczą się nie tylko, jak mogłoby się wydawać, nuty i pauzy, lecz brzmienie samo w sobie. Nie jest łatwo stworzyć niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju barwę dźwięku, która będzie charakterystyczna dla danego artysty lub płyty. Właśnie dlatego pianino ustawiono na środku zabytkowej kaplicy zbudowanej wyłącznie z drewna. Odbijający się od dębowych desek dźwięk charakteryzuje się barwą ciepłą, głęboką i pełną. Płyta zdobyła uznanie i wiele wysoko ocenianych recenzji zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

„To zdecydowanie nie butne, wirtuozerskie popisy, jakie wśród pianistów zdarzają się bardzo często. Instynkt to materiał do słuchania. Wiele razy. I w wielu różnych okolicznościach. Często dobry instrumental chwali się, mówiąc, że byłby to znakomity soundtrack do wielkiej filmowej produkcji.” 

| Redaktor Miłosz Karbowski dla www.fyh.com.pl

Od 2018 roku wydeptuje nową ścieżkę. Poszerzył instrumentarium o syntezatory, sample i kontrolery. Fortepian jednak wciąż odgrywa dużą rolę. Nowa muzyka to próba połączenia dwóch, na pozór odmiennych stylów - muzyki klasycznej i klubowej. Fortepian na tle dźwięków elektronicznych nabiera nowego brzemienia w innym kontekście. Muzyka jest refleksyjna i emocjonalna, ale nie brakuje jej energii. Elektroniczne modulacje potęgują uczucie przestrzenności. Mięsisty, głęboki bas dodaje pazura. Fortepian zaś, sprawia że muzyka jest wciąż żywa, wrażliwa i delikatna.

Berlin miał ogromny wpływ na tworzenie brzmienia nowej muzyki. Artysta zapowiada nowy album, który ukaże się w 2018 roku.

www.wojtekszczepanik.com 
www.facebook.com/szczepiano 
www.soundcloud.com/wojtek-szczepanik

Koncert odbywa się w ramach projektu OPEN.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Organizator: Kolonia Artystów

Bilety w cenie 10 pln do nabycia przed koncertem. 

Patronat:

Glissando
Nowe idzie od morza
Metropolitalna Karta do Kultury