Against Demise | WRZESZCZ ART

Ula Wasielewska 
Wernisaż: piątek 07|12|2012 godzina 19.00
Wystawa czynna po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie (505-391-891) lub mailowo: kolonia.artystow@gmail.com

Wystawa “Against Demise" odbywa się w ramach projektu WRZESZCZ ART!
Projekt WRZESZCZ ART! zrealizowano ze środków własnych Koloni Artystów.
Projekt "Against Demise" został dofinansowany przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
www.wrzeszczart.blogspot.com
www.cargocollective.com/ulawasielewska

Wprowadzenie

do projektu znajduje się pośród obrośniętych kurzem książek, na półkach i na pawlaczach, w kartonowych pudłach. Jego materią natomiast jest papier, który leżakując ponad sto lat, traci swoją elastyczność stając się pożółkły niczym skóra starca. Jest jednak nadal formą cudzego wspomnienia, które choć delikatne - może w sprzyjających warunkach, przeżyć niejedno życie.

Ula Wasielewska - Against Demise | WRZESZCZ ART from Kolonia Artystów on Vimeo.

Punktem wyjścia i jednocześnie główną inspiracją, do realizacji projektu jest książka pt; “Przeciw Śmierci" autorstwa Prentice Mulforda. To wiekowe już wydanie z 1921 roku, w przekładzie Stanisława Michalskiego, odszukane w domowym księgozbiorze, jest przykuwającą uwagę, niewielkich rozmiarów książką, opatrzoną tajemniczym wpisem, odręczną dedykacją na wklejce - “Najwytrawniejsza książka, dla ludzi chorych na żołądek".

“Against Demise" to projekt artystyczny, tematycznie poświęcony miłości jako torturze - sile, która prowadzi nas do śmierci, niejednokrotnie skręcając nam kark, a następnie hojnie ofiarując nowe życie.

Duży wpływ na charakter prac mają źródła moich inspiracji, alegoryczne ryciny, miniatury oraz ponad stuletnie książki, ręcznie drukowane na grubym papierze.

Kompozycja rysunków oraz prac video i obiektów, oparta jest na zestawieniu symboli, pieczątek. Jak w grze planszowej, pokazującej kolejny stany przejścia, chrzty jakim jesteśmy poddawani, małe wielkie sakramenty, budujące naszą wewnętrzną dojrzałość.

Ula Wasielewska

Urodzona 1 czerwca 1984 roku, w Gdańsku.
W 2008 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wydziale malarstwa. 
Dyplom obroniła w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego, natomiast aneks z sitodruku w pracowni ad. II st. Aleksandra Widyńskiego.

Studiowała także w Warszawie w latach 2005 -2006, na tym samym wydziale, w pracowni profesora Jarosława Modzelewskiego. Praca dyplomowa Urszuli nominowana była do nagrody im. Gepperta, w 2009 roku i pokazywana była w BWA Wrocław oraz w Galerii Miejskiej w Łodzi.

Artystka zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami przestrzennymi oraz tworzy animacje po-klatkowe. Jej ostatnie realizacje, to łączące różne media - instalacje przestrzenne. Projekt “Syreni Śpiew” prezentowany był na tina.b, The Prague Contemporary Art Festival, w Pradze. Kolejny, to instalacja “Icebergen”, złożona z rzeźb oraz projekcji video, powstała na festiwalu Grassomania w PDT w Gdańsku, w 2010 roku. Natomiast rysunkowy cykl plakatów i obiektów pod tytułem “Shame”, pokazywany był w Galerii Sygnatura w Warszawie oraz w 4G w Gdańsku, w 2009 roku.

Urszula Wasielewska pracuje także, jako projektant kostiumów i scenografii.
Współpracuje z Trójmiejskimi teatrami tańca, oraz sceną Klubu Żak. Jest członkiem grupy Polka Dot, oraz Stowarzyszenia Swelina, w ramach którego zorganizowała Ekologiczny Pensjonat Kultury, Sopot 2011.

Została uhonorowana Stypendium Prezydenta Gdańska oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego, nominowana była do Nagrody dla Młodych Twórców Kultury. W roku 2010, odebrała nagrodę “Sztorm”, za współtworzenie projektu multimedialnego “PIXEL FALL 3D”, którego premiera odbyła się na Breminale Festival, w Bremie.