Wystawa interdyscyplinarna PURE NORD DESIGN.

Założenie jest proste lecz niezwykle delikatne i ulotne. Chodzi o przedstawienie relacji projektowania i sztuki a tłem dla tych rozważań ma być region pomorza. Szczery i prawdziwy przekaz o kolaboracji sztuki i projektowania.

Marta Flisykowska stawia pytanie o granice designu i sztuki, stale szuka miejsca ich spotkania. Punktem wyjścia jest założenie, że i jedno i drugie wpływa na ludzi.

Od wieków to przedmioty a nie drzewa i kamienie tworzą nasze naturalne środowisko. Obecne w naszym codziennym życiu są niemymi obserwatorami rzeczywistości. Czy mogą stać się powodem do dyskusji? A może za sprawą projektowej ingerencji wpłyną na nasze zachowanie i przyzwyczajenia?

Głównym punktem wystawy ma być instalacja, u podstaw której będzie znajdować się obiekt transuarium trialektyczne.

Jest to stół pobudzający złudzenia optyczne. Obiekt jest materialną próbą zawarcia głosu w rozważaniach dotyczących badań wzajemnego wpływu relacji przestrzennych na zachowania ludzi.

Empiryczne zastosowanie założeń proksemicznych opisywanych przez Edwarda T. Halla

Autorka zachęca do tego, aby uczestnicy wystawy weszli w relacje z obiektem, a nawet spróbowali zrobić sobie z nim zdjęcie. Przez swoją formę optyka staje się mocno zaburzona co stawia dodatkowe wyzwania i daje zaskakujące efekty.

Druga część wystawy jest utrzymana w klimacie pomorskiego krajobrazu. Instalacja artystyczna a także premierowym pokaz krzesła 5 stopni wykonanego we współpracy z Melounge Studio. 

Krzesło na salony sztuki? Skojarzenia z Duchampem nie są przypadkowe, on kreował ze zwykłych przedmiotów dzieła sztuki, zmieniając ich znaczenie. Czy tak prozaiczny i ordynarnie zwykły obiekt jak krzesło, ma prawo gościć na salonach sztuki? Autorka przedstawia krzesło jako archetyp projektowy. W myśl powszechnie panującego przeświadczenia w projektowym a wręcz dizjanerskim światku, że każdy szanujący się projektant powinien mieć w swoim cv projekt krzesła(sic!). 

Wystawa zorganizowana przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego

Partnerzy:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Kolonia Artystów
Wydział Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk
Melounge Studio
PoCoTo Stowarzyszenie Projektantów Pomorskich

Dr Marta Flisykowska

Pracuje na Wydziale Architektury i Wzornictwa w pracowni Designu Eksperymentalnego. Interesuje się różnymi aspektami projektowania, szczególnie w kontekście społecznym. Swoje spostrzeżenia wykorzystuje w projektach, wystawach i publikacjach, m.in. TAKE ME, Trend Book 2011+,2012+,2013+,2014. Od kilku lat zgłębia zależności związane z projektowaniem. Design traktuje jako spotkania lokalnych i globalnych przestrzeni kultury. Czego efektem była obrona tytułu doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych w grudniu 2013.

Współpracuje z Melounge Studio, Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości STARTER, Fundacja Win-Win. Zasiada w zarządzie Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo. Jest autorką i moderatorką cyklu TEMATY TREND’owate realizowanego z Centrum Designu Gdynia. Specyficzne poczucie humoru tłumaczy „przedawkowaniem kreskówek w dzieciństwie”. Poza tym zbiera kamienie i lubi kminek.