Data Traffic - Ksawery Kirklewski

Wernisaż 24.01.2020 godz. 20:00
Wystawa od 24.01 do 29.02.2020 czynna w godzinach 12:00 - 20:00
Wstęp wolny. 

Jesteśmy u schyłku ruchu drogowego, jaki znamy. Autonomiczne samochody pomału włączają się do ruchu - nadal jednak kierowanego przez człowieka. Uczą się zachowywać jak ludzie, czytać znaki dedykowane ludziom i przewidywać zachowania ludzi. Gdyby ulicami jeździły wyłącznie roboty, niepotrzebne byłyby światła, sygnalizatory, znaki pionowe i poziome. Samochody nareszcie "same by chodziły". Porozumiewając się ze sobą, jeździłyby bez przerw, ze stałą predkością – jest to też więc rozwiązanie ekologicznie. Mogłyby startować jednocześnie, hamować z nieludzkim refleksem, podejmować decyzje w ułamku sekundy. Według WHO co roku w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ok. 1,3 mln osób – więcej niż na wojnach i w konfliktach zbrojnych.

Instalacja świetlna Data Traffic to podsumowanie moich przemyśleń na temat ruchu drogowego w obliczu rozwoju aut autonomicznych. Pomysł urodził się podczas stania w korku. Pomyślałem, że światła samochodów są narzędziem komunikacji, które służy nie tylko do wymiany informacji, ale również reprezentuje ludzkie zachowania, emocje, niedoskonałości, często współzawodnictwo. Obserwując ten chaotyczny, prymitywnie zorganizowany system można dojść do wniosku, że ludzie nie są przystosowani do kierowania pojazdami. Jeden wolno jadący samochód hamuje ruch, a inny jadący z dużą prędkością zwiększa ryzyko wypadku. Tę dynamikę chciałbym pokazać za pomocą programu-animacji, którą przedstawię na wyświetlaczu zbudowanym z 24 lamp samochodowych.

Uruchomienie instalacji odbędzie się 24 stycznia o godzinie 20:00. Instalacja będzie czynna do 29 lutego.

---

Ksawery Kirklewski - ur. w 1988 r., grafik, animator i programista, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Dyplom „Wystawa banerów”, który obronił w 2015 r. został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury w konkursie „Design 32. Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015 w Katowicach”. Autor realizacji w przestrzeni publicznej, wizualizacji na żywo i teledysków. W swoich działaniach wykorzystuje nowe technologie, programowanie, media reklamowe i stary sprzęt RTV. Do niedawna koordynator działań w przestrzeni PATIO ASP w Gdańsku. W 2019 r. założył Fundację(x), która zajmuje się szeroko pojętą sztuką nowych mediów i jej rozpowszechnianiem (w jej ramach organizowany jest mikrofestiwal AVX – Audio Video Experyment). 

Mieszka na Dolnym Mieście w Gdańsku.

www.ksawerykomputery.pl
www.instagram.com/ksawerykomputery

Autorem schematu oraz instalacji elektrycznej i elektronicznej jest Jakub Kirklewski, bez którego nieocenionej pomocy projekt nie doszedłby do skutku.

www.instagram.com/j.ski7

Wystawa  realizowana ze środków własnych (Do It Anyway) oraz 1 % - działalność statutowa.
Organizator: Kolonia Artystów