Ćwiczenie / MICHAŁ GAYER

Otwarcie: 21.05.2016 godz. 20.00
Miejsce: Nowa Kolonia, Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk
Wystawa: 21.05 - 11.06.2016 / wt-sob w godz. 12.00 - 21.00
Wystawa realizowana jest ze środków własnych (Do It Anyway)

Praca dla Nowej Kolonii będzie dotyczyła przemiany, którą przechodzimy w ciągu całego życia. Tego, jak codzienność modeluje nasze organizmy. Od momentu narodzin, nieprzerwanie jesteśmy poddani wpływowi warunków otoczenia, a czynności związane z wychowaniem, a później pracą, formują nas skrycie i bezlitośnie. Twarda rzeczywistość nieubłaganie nas urabia.
Poddając się treningowi, rozpoczynamy równoległy proces świadomego kształtowania.

 

Michał Gayer

Urodził się w 1984 roku w Tychach, na Śląsku.
W 2009 roku ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Po studiach, przez dwa lata pracował na macierzystej uczelni. Później został nauczycielem w zabrzańskim Liceum Plastycznym.
Debiutował w 2009 roku w bytomskiej Kronice.

Używa wielu mediów, ale skupia się na tradycyjnej plastyce i pracach manualno-technicznych. Zwykle pracuje w odniesieniu do precyzyjnie określonej sytuacji o charakterze autobiograficznym. Zdarza mu się prowokować warunki, w których chce tworzyć – w 2011 roku przebywał w pokoju hotelowym, wykonując szereg tajemniczych mini-instalacji, a później spacerował w nocy w Parku Chorzowskim, inspirując się jego pustką. Czasem współpracuje z osobami z szczególnie interesujących go kręgów, jak artyści graffiti. Pociągają go widmowe zalążki sztuki odnajdywane w szarej codzienności. W ramach projektu Cowbey Cowboji zajmuje się adaptacją pomysłu anonimowego autorstwa, do którego realizacji miało nigdy nie dojść.

Produkowane przez niego obiekty bardzo często powstają w wyniku zaplanowanych zdarzeń i procesów, bądź same służą ich wywołaniu. Czasem jednak powstają przypadkiem, i zostają utrwalone tylko dzięki refleksowi. W pracach wykonanych ręcznie bardzo ważny jest dotyk – gładzenie, masowanie, ugniatanie. Prowokowanie do dotykania pojawia się w obiektach i instalacjach mikrofonowych. Wiele z jego prac przestrzennych przypomina formy użytkowe, powtarzają się wśród nich ubrania i buty. Bywa, że sam używa swoich prac lub pożycza je komuś, aby nabrały cech lekko spłowiałych, znalezionych przedmiotów. Współpracuje z Galerią Monopol i Kasia Michalski Gallery. 

Obecnie mieszka w Gdańsku.

Practice

The piece for Artists Colony narrates the change we undergo throughout our entire lives. It's about the way everyday life sculpts our bodies. From the very moment of birth, we are constantly exposed to the influence of the environmental conditions. Upbringing and then professional life secretly and ruthlessly form us. The harsh reality molds us mercilessly.

While undergoing training, we begin the parallel process of conscious re-shaping.