Solo

Javier Areal Vélez
14.06.2017 godz. 20:00
Nowa Kolonia / Al. Grunwaldzka 51 / Gdańsk Wrzeszcz

Bilety:
I pula 10 pln
II pula 20 pln

Koncert odbywa się w ramach projektu OPEN
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk
Organizator: Kolonia Artystów

Patronat:
Glissando
Nowe idzie od morza
Konkubinat Kultury
Metropolitalna Karta do Kultury
eskaem.pl

Javier Areal Vélez to Argentyński kompozytor i improwizator, którego występy bazują na dźwiękach elektrycznej gitary, pomiędzy której struny wkłada różne przedmioty.

Jego podejście opiera się głównie na pierwotnej technice, która podkreśla barwy i rytm. Unika tradycyjnych form, na rzecz intensywnych, dynamicznych kontrastów i ogólnej osobliwości. Jego fizyczne interakcje z gitarą tworzą efekty dźwiękowe, których nie da się sklasyfikować w żadnym konkretnym gatunku. 

Jest częścią głośnego elektrycznego kwartetu Calato, tworzącego zarówno zaimprowizowane jak i skomponowane utwory. Przewodniczył wcześniej zespołowi popowemu El Helicóptero, był członkiem noisowo/postpunkowego trio COSO oraz jednym z założycieli Buenos Aires’ Improvisers Orchestra i Enjambre de Guitarras.

Improwizował z takimi muzykami jak Paal Nielsen Love, Julián Bonequi, Andrew Drury, Jorge Espinal, Michael Foster, Theo Nabicht, Chris Pitsiokos, Cecilia Quinteros, Christine Schörkhuber, Jack Wright i the London Improvisers Orchestra. 

Javier występował wielokrotnie w Argentynie, odbył trasy koncertowe w Urugwaju, Meksyku, Brazylii, USA i Europie. Uczestniczył w rezydencjach w Fundación Telefónica, Teatro Argentino de La Plata, Centro de Investigaciones Artísticas (Argentina) i Music Omi (USA).

Wraz z Jorgem Espinalem kuratoruje eksperymentalnej serii muzycznej Adoba Tritura Machaca, która grała wielokrotnie z międzynarodowymi i Argentyńskimi muzykami od roku 2014 w różnych częściach Buenos Aires. Był jednym z koordynatorów Contemporary Music Festival of Teatro San Martin, kontynuuje swoją pracę produkując projekt Colón Contemporáneo dla Teatru Colón. 

https://javierarealvelez.bandcamp.com