MIESZKAŃCY

Edyta Kowalewska / Obrysy
Wernisaż: 08.04.2017 godz. 19.00
Oprowadzanie po wystawie z Edytą Kowalewską.
Wystawa czynna 08.04.2017 – 30.04.2017 po uprzednim umówieniu się telefonicznym: 575 207 209.
OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne godz. 19.30
Magdalena Sadłowska, Weronika Michalska, Magdalena Mellin, Alicja Kubicka, Paulina Jackowska, Dominika Piętak. 

FB

Wystawa odbywa się w ramach projektu pt. "MIESZKAŃCY".
Projekt "MIESZKAŃCY" współfinansowany jest przez Gminę Miasta Gdańska.

„Obraz jest czymś więcej aniżeli tylko tym, co widziane lub widzialne.” – H. Belting „Obrysy” to cykl obrazów, które są moim poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest obraz? Obraz nie jest jedynie tym, co widnieje na powierzchni płótna. Obraz stanowi wszystko to, co widzimy wokół niego- przestrzeń, w której istnieje oraz odbiorca, który jest z nim w relacji. Obraz to także, to co znajduje się z drugiej strony ramy. Ta myśl była przyczyną radyklanego działania. Zdejmuję zamalowane podobrazia, prasuję, przekładam na drugą stronę, zszywam ze sobą by ostatecznie wyeksponować to, co dla mnie istotne. Zszywając ze sobą kolejne obrazy, nadaję im nowego sensu. Pozostawiając surowe płótno przesiąknięte jedynie obrysem po poprzednim działaniu uwydatniam to, co jest z pozoru niewidzialne oraz nieistotne. 

Edyta Kowalewska – ur. w Piszu, absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2016 roku obroniła dyplom w pracowni malarskiej prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego, aneks zrealizowała w pracowni rysunku dr hab. Anny Królikiewicz. Aktualnie asystentka na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni rysunku i malarstwa dr hab. Dariusza Syrkowskiego. Laureatka Grand Prix w kategorii malarstwo podczas VI edycji ogólnopolskiego konkursu „ Świeża Krew”, finalistka 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2016, nominowana do artystycznej nagrody podczas Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki artNoble w Żyrardowie. Uczestniczyła w kilkunastu projektach oraz wystawach (m. in. w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Legnicy, Berlinie). 

MIESZKAŃCY to projekt zainicjowany przez grupę rezydentów i animatorów Kolonii Artystów na Dolnym Mieście, skierowany do osób zaangażowanych w kształtowanie lokalnych postaw obywatelskich. “Mieszkańcy” to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie. Od 2012 roku w budynku przy ulicy Dolnej 4 działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto. 

Na projekt składają się:
WYSTAWY (prezentacje lokalnych artystów, rezydentów, współpraca z ASP Gdańsk),
OTWARTE PRACOWNIE ARTYSTYCZNE (co miesięczne prezentacje artystów w miejscu  pracy),
REZYDENCJE (dla artystów z kraju).

Przestrzenią wspólnych spotkań i działań artystycznych jest galeria i otwarte pracownie artystyczne w Kolonii Artystów przy ulicy Dolna 4.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są bezpłatnie. 

poster

by Simo

wideo

by SG

Edyta Kowalewska / Obrysy from Kolonia Artystów on Vimeo.