Taki pejzaż | that landscape

Wernisaż 24.05.2014 godz.19.00
Kolonia Artystów | DOM ul. Dolna 4, Dolne Miasto 

Wystawę można obejrzeć w dniach 24.05-31.07.2014  po uprzednim kontakcie telefonicznym: 505 391 891 lub 530 080 530.

Wystawa realizowana w ramach projektu wystawienniczego pt. „Wczoraj-Dziś-Jutro”, do którego zaproszeni zostali artyści, którzy ponad 10 lat temu debiutowali w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej. 

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Psy kulawe
stroją drogi
diabeł dziewkom
plącze nogi
drzewa kwiatom
kwiaty cierniom 
po marzeniach
trupy biegną

Taki pejzaż | Andrzej Szmidt

Tekst Anna i Adam Witkowscy

„Temat pejzażu przewijał się już w kilku naszych poprzednich realizacjach. Zazwyczaj był to las. Równolegle z wystawą w Gdańsku, prezentujemy wystawę w Galerii Szarej w Cieszynie (wraz z Maćkiem Salomonem i Maćkiem Chodzińskim) zatytułowaną Toną knieje w falach skał, również odnoszącą się do świata zewnętrznego, do wypraw w góry i lasy. Skupiamy się w niej na wspomnieniach i tęsknotach z dzieciństwa, do których chętnie wracamy. 

Wciąż szukamy w naturze mistyki i porządku.

Wystawa w Kolonii Artystów w pewnym sensie stanowi przeciwieństwo entuzjazmu wystawy w Cieszynie. Zapożyczenie tytułu ze słynnego utworu wyśpiewanego przez Ewę Demarczyk do wiersza Andrzeja Szmidta jest drobną wskazówką dla odbiorcy.

Tekst ten opisuje świat boleśnie rzeczywisty, szary, opustoszały. Samotny.

Nie chcemy koncentrować się wyłącznie na smutku, melancholii czy wyczerpaniu. Podskórnie czujemy, że kontakt z naturą przynosi ulgę. Oczyszcza nam głowy, a patrzenie w otwarty horyzont daje poczucie wolności. Pejzaż, mimo że coraz bardziej postindustrialny skłania nas do skupienia.” 

Spot wideo

Taki pejzaż | that landscape | Ania Witkowska, Adam Witkowski from Kolonia Artystów on Vimeo.