NOCNE KINO / KASETA:

30.11.2017 / godz. 20:00
Kolonia / Al. Grunwaldzka 51 , Gdańsk / Wrzeszcz 

DOKUMENTALNA SKŁADANKA
reż.Zack Taylor
Wielka Brytania/2016/93 min.
Prelekcja przed fimem: Michał Turowski
Wstęp: 10 PLN 

Narodziła się w 1963 roku w Holandii. Do jej ojcostwa rościli sobie prawa również Japończycy. Niemniej jednak to Lou Ottens z zespołem inżynierów z Philipsa opracował system nagrywania i pierwszą kasetę magnetofonową.

Do tej pory muzyki można było słuchać z radia lub drogich płyt winylowych. Łatwe do przenoszenia i obsługi magnetofony i kasety wywołały prawdziwą rewolucję w muzyce. Stała się ona mobilna, demokratyczna – każdy mógł stworzyć swoją własną składankę albo nagrać nocną audycję w radiu, czujnie trzymając palec na przycisku rec. Dziś kaseta magnetofonowa skończyła już 50 lat i – wydawałoby się – przeszła na zasłużoną emeryturę, stopniowo wypierana przez płytę CD, mp3 i inne nośniki danych. Ale nawet w cyfrowych czasach nie brak jej wigoru.

Film jest klasycznym dokumentalnym obrazem, w którym między anegdotami Ottensa, weteranów rocka m.in. Henry’ego Collinsa (Black Flag) i Thurstona Moore’a (Sonic Youth) oraz entuzjastycznymi wypowiedziami współczesnych fanów pobrzmiewają ciepłe dźwięki starych taśm. To jednocześnie sentymentalna podróż do krainy muzycznej młodości, pierwszych mixtape’ów, entuzjazmu nagrywania wszystkiego dookoła, kreatywności składania własnych list. Sentymentalna nie tylko dla twórców i muzyków, ale dla całych pokoleń słuchaczy, którzy dorzucili się do powstania filmu na platformie Kickstarter. Film Zacka Taylora to jednak przede wszystkim osobista składanka różnych emocjonalnych wypowiedzi, którymi reżyser – tak jak kiedyś twórcy mixtape’ów – dzieli się z nami.

//////////

Michał Turowski (1990) - kurator i założyciel wydawnictw Oficyna Biedota oraz BDTA. Podążając szlakami pioniersko przetartymi przez Lubomira Grzelaka z Sangoplasmo, jako jeden z pierwszych w Polsce XXI wieku zaczął wydawać muzykę na kasetach magnetofonowych w szerszym obiegu. Nakładem obu labeli ukazało się łącznie ponad 200 wydawnictw, a wśród zespołów z którymi współpracował jako wydawca znajdują się między innymi The Kurws, 19 Wiosen, Super Girl & Romantic Boys, LXMP, Nagrobki, RSS B0YS, Fischerle, Mirt czy Palcolor. Ostatnimi laty realizuje się również scenicznie - solowo pod pseudonimem GAZAWAT oraz jako połowa duetu MAZUT. W jego dorobku naukowym znajduje się pierwsze miejsce za stworzenie najlepszej prezentacji w power poincie w roku szkolnym 2007 (Liceum Ogólnokształcące Numer XXX we Wrocławiu), cudem zdana matura (ostatni rocznik przed wprowadzeniem obowiązkowego egzaminu z matematyki który przekreśliłby szanse na ten wyczyn raz na zawsze) oraz pięciokrotne skreślenie z listy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem zbioru opowiadań, którego nikt nigdy nie przeczyta (ale aż żal tego nie umieścić w biogramie) oraz regularnie pisze bardzo kiepskie felietony do Noise Magazine.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Projekt filmowo-kulturalny NOCNE KINO to pokazy filmowe wybrane z kolekcji jednego z najciekawszych dystrybutorów filmów dokumentalnych w Polsce – Against Gravity 

Pokazom towarzyszą spotkania z ekspertami z dziedzin kina, sztuki i pokrewnych. 

W ramach NOCNEGO KINA przyjrzymy się wybranej grupie współczesnych filmów dokumentalnych, poświęconych zjawiskom z dziedziny sztuki i postaciom artystów, a także ciekawym formalnie utworom, które same znajdują się na granicy między dokumentem, a kinem eksperymentalnym.

Pokazy filmowe i wydarzenia im towarzyszące skierowane są do wszystkich grup mieszkańców, bez jakichkolwiek ograniczeń, w szczegolności do osób pragnących rozwijać zainteresowania związane z historią kultury, dokumentem filmowym, historią kina, sztuką współczesną, fotografią i muzyką.

Harmonogram pokazów: 

28/09/2017 | A Life in Waves / wstęp bezpłatny
12/10/2017 | Punkówa + spotkanie / wstęp 10 pln
16/11/2017 | Presenting Princess Shaw + spotkanie / wstęp 10 pln
30/11/2017 | Kaseta + spotkanie / wstęp 10 pln
14/12/2017 | MA / wstęp bezpłatny 

Współpraca: Against Gravity
Organizator: Kolonia Artystów
Koordynacja: Katja Smola / Przemysław Rydzewski

NOCNE KINO dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Patronat:

Glissando
Nowe idzie od morza
eskaem.pl
Metropolitalna Karta do Kultury