Malina Tomaszewska

(ur. 1979, Koszalin) – mieszka i tworzy w Trójmieście. Absolwentka Wydziału Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2003 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga, w 2004 roku stypendium Rządu Francuskiego w Ecole Des Beaux-Arts w Rennes, a w 2018 roku dyplom z filozofii (specjalność kulturowo-estetyczna - Uniwersytet Gdański).  

Artystka zajmuje się m.in. malarstwem i działaniem w przestrzeni miejskiej – od malarskości obrazu do konkluzji socjologicznych. Brała udział w wielu wystawach, m.in. w ramach działań nieformalnej grupy „Znajomi znad morza” (Gdańsk, Wrocław),  w ramach 36 Ogólnopolskiego Konkurs Malarstwa Bielska Jesień (2003), w Ecole Des Beaux-Arts w Rennes (2004), w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (2007), w Galerii Rusz w Toruniu, w Galerii Scena  w Koszalinie,  w Delikatesach Sztuki w Gdańsku (2010), w Dwóch Zmianach w Sopocie (projekt „Zabierzcie swoje obrazy”, 2015), w Galerii Żak w Gdańsku (2003, 2015), prezentowała prace podczas Gdańskiego Biennale Sztuki (2012, 2014, 2018).

„Wieszajmy artystów każdego dnia” to autorski projekt wystawienniczy. Na projekt składają się prezentacje artystów – wernisaże oraz moderowane, otwarte dyskusje. Ideą przewodnią projektu jest spotkanie oraz dialog, ponieważ wspólnotowość i współdziałanie to genius loci Gdańska.

Pierwsza pilotażowa edycja odbyła się w roku 2015. Przez 3 miesiące codziennie o godzinie 18.00 na jednej ścianie w galerii Kolonii Artystów we Wrzeszczu odbywał się wernisaż jednego obrazu. Do udziału zaproszonych zostało 7 trójmiejskich malarzy. Każdy z nich przekazał 10 obrazów. Każdy obraz wisiał tylko 24 godziny.

W czasie trwania pierwszej odsłony projektu zaprezentowano ponad 60 obrazów absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

W roku 2018 odbyła się druga edycja projektu.
Udział brali: Mariusz Waras, Michł Linow, Ola Kotarska, Magdalena Król. 

Podczas III odsłony projektu w roku 2019 na ścianie Kolonii Artystów powiesimy 16 prac. Każdy z zaproszonych artystów przedstawi 4 najnowsze, wcześniej nie prezentowane prace. 

W każdą środę o godzinie 19.00 zostanie powieszona na ścianie jedna praca.

Podczas ostatniego wieszania danego artysty przewidziana jest dyskusja moderowana przez Piotra Mańczaka. 

Będzie to próba konfrontacji twórczości prac artystów z publicznością. Moderowana rozmowa może ujawnić nowe tropy interpretacji zaprezentowanych prac oraz pozwala samemu artyście na inne spojrzenie na swoją twórczość. Stanowi to okazję do próby podjęcia dyskusji o sztuce.

Rozpoczęcie projekt w kwietniu, zakończenie w grudniu 2019.
Współpraca Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Koło naukowe wydziału malarstwa „I INNI".

Miejscem realizacji projektu jest siedziba fundacji, lokal przy Alei Grunwaldzkiej 51, Gdańsk , Wrzeszcz.
Pomysł i koordynacja Sylwester Gałuszka.
Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska.