Warsztaty z cyklu Zrób to sam 2.0

trwają przez cały rok ale wiosna zaczęła się za późno i skończy za szybko więc kontynuację działań związanych z okiennymi farmami i miejskim ogrodnictwem musimy zrobić już teraz, SZYBKO!

Ogród hydroponiczny to kolejny projekt realizowany przez Fab Lab Trójmiasto dotyczący hodowania roślin przy pomocy hydroponiki. Przy okazji ostatnich warsztatów zbudowaliśmy Farmę Okienną , tym razem stworzymy aquaponiczną grządkę.

Termin: 19-20 kwietnia 2013
Czas trwania: piątek 17-21sza, sobota 12-16ta
Miejsce: Fab Lab Trójmiasto – Kolonia Artystów, Gdańsk ul. Dolna 4
Prowadzenie warsztatów: Justyna Halikowska, Jarek Halikowski
Zapisy: FORMULARZ REJESTRACYJNY, koszt udziału w warsztatach – 50zł 

W ramach

warsztatów wykonamy mobilny zestaw, dzięki któremu będziecie mogli uprawiać warzywa, owoce i zioła w swoim domu lub na balkonie. Rośliny umieszczone zostaną w wykonanej wspólnie przez uczestników warsztatu instalacji, która zasilana będzie krążącą w zamkniętym obiegu wodą wzbogaconą w niezbędne substancje odżywcze.

System nie wymaga użycia gleby, rosnące w hydroponicznym środowisku rośliny wytwarzają zwarty i gęsty system korzeniowy, zdolny do pobierania mikroelementów ze swobodnie omywającej je wody, dzięki czemu uprawa hydroponiczna wymaga zdecydowanie mniej przestrzeni niż tradycyjna.

Projekt wykorzystywał będzie zasady aquaponiki, tj. połączymy uprawę roślin z hodowlą ryb, tworząc tym samym organiczną uprawę, nie wymagającą dodatkowego nawożenia.

Zobacz

jak wyglądały warsztaty budowania okiennej farmy:

 

Program:

Część teoretyczna (wykład +prezentacja):

  • Wprowadzenie do hydroponiki:
  • Definicja pojęcia, rodzaje upraw bezglebowych.
  • Hydroponika w ujęciu historycznym.
  • Omówienie wybranych technik uprawy hydroponicznej (hydroponika stagnująca, NFT, Drip System, Ebb and Flow, Wick System, Aeroponika, Aquaponika).
  • Zastosowanie aquaponiki w domu i na balkonie, prezentacja i omówienie projektu, który zostanie wykonany w ramach warsztatów.
  • Prezentacja projektu który został zrealizowany w ramach warsztatów budowy Farmy okiennej.

Część praktyczna:

  • Przygotowanie i wykonanie ogrodu hydroponicznego/aquaponicznego z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów.
  • Przygotowanie, montaż i wykonanie nasadzeń dodatkowych dwóch kolumn farmy okiennej wykonanej w ramach warsztatów Zrób to Sam 2.0.