Wystawa przedłużona

Ze wględu na duże zainteresowanie wystawą Marcina Kalińskiego / Dreams, ekspozycja została przedłużona do 3.02.2018. 

Zapraszamy do Kolonii w godzinach otwarcia:

31.01.2018 środa w godzinach 12:00 - 20:00
01.02.2018 czwartek w godzinach: 12:00 - 20:00
02.02.2018 piątek w godzinach: 12:00 - 24.00
03.02.2018 sobota w godzinach: 12:00 - 24.00

Wernisaż: 11.01.2018r.

Wystawa czynna: 12.01-31.01.2017r. od wtorku do soboty w godzinach 12:00 - 20:00.
Miejsce: KOLONIA, al. Grunwaldzka 51, Gdańsk
Kuratorka: Natalia Koralewska

Potoczne rozumienie nieświadomości sytuuje nasze akty nieświadome poza obrębem, tego co ważne, ponieważ są one wynikiem jakiegoś braku (wiedzy), pomyłki czy niezamierzonej wieloznaczności. W niektórych teoriach filozoficznych sferą przejawiania się nieświadomości jest także marzenie senne. Czy sen może powiedzieć nam coś więcej o nas samych?

Marcin Kaliński podjął się spisywania swoich snów kilka lat temu, dotychczas zebrał ich ponad setkę. Prezentowany w Koloni Artystów projekt „Dreams” to pięć fotografii, które są wizualnym zapisem snów artysty. Każda fotografia jest starannie zakomponowaną sytuacją, która jest odwzorowaniem marzenia sennego. Obrazy nie opowiadają jednej historii - ich tematyka oscyluje wokół wątków politycznych, społecznych i dotyczących życia osobistego. Zaprezentowane fotografie przedstawiają sytuacje odrealnione, niecodzienne i abstrakcyjne. Szukając odpowiedzi na pytanie jaką historię przedstawia obraz, nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ otwiera się przed nami przestrzeń nieredukowalnej wieloznaczności. Czym dla odbiorcy może być starannie posmarowana masłem kanapka przełożona plasterkiem kiwi, ananasa i mango? Czemu Paweł Althamer leży wśród roślin doniczkowych wymalowany cały na zielono, pokryty czarnymi wzorami? Co robią w autobusie polskie czołowe aktywistki: wpatrujące się w dziewczynę oblepioną kartkami z kalendarza? Chcąc znaleźć odpowiedź na te pytania należy zajrzeć w teorie filozoficzne i metody psychoanalityczne Jacques’a Lacana, którymi kierował się sam artysta rozszyfrowując własne sny. Znajdziemy w nich metodę, która nie tylko otworzy przed nami nową perspektywę postrzegania nieświadomości, ale także samych dzieł Marcina Kaliskiego.

Biogram: Marcin Kaliński to artysta, fotograf poruszający się na obszarze fotografii analogowej. W pracy artystycznej dotyka tematy związane z emocjonalnością, intymnością, naturą. Interesuje go możliwość wizualnego uchwycenia tego, co ulotne, krótkotrwałe i przemijające. Zawodowe współpracuje z najbardziej znanymi magazynami w Polsce, a także za granicą. Laureat wielu konkursów z dziedziny fotografii dokumentalnej i stypendysta Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Brał udział wystawach w Polsce, Nowym Jorku, Japonii, Niemczech.

Dofinansowano ze środków Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.