WRZESZCZ ART!

W dniach 21-25.01.2013 pragniemy przypomnieć filmy Julity Wójcik, które artystka udostępniła w 2011 roku, w ramach projektu WRZESZCZ ART!

25.01.2013 piątek godzina 20.00 spotkanie z Julitą Wójcik.

W „archiwum edukacyjnym” zawartych jest ponad 30 filmów video, dokumentujących akcje Julity Wójcik, które artystka zrealizowała od Nowego Jorku po azjatycką część Rosji, od zachodnich fiordów Norwegii po upalny Rzym. Pierwsze video „Mój ogród” powstało w 2000 roku w Gdyni. Archiwum obejmie kompletną istniejącą dokumentację artystki.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 – 20.00 do Kolonii Artystów we Wrzeszczu.

Paszport Polityki 2012

„Dwudziesty Paszport Polityki w kategorii Sztuki Wizualne (za rok 2012) otrzymała Julita Wójcik, autorka zbudowanej z niezliczonej ilości sztucznych kwiatów, dwukrotnie podpalanej Tęczy na placu Zbawiciela, performerka obalająca pretensjonalny mit unoszącego się ponad rzeczywistością artysty, niestrudzenie obierająca ziemniaki w Salonie Zachęty, zamiatająca po łódzkich włókniarkach, nawołująca do dokarmiania niebieskich ptaków i dziergająca na drutach gigantyczny model gdańskiego falowca - najdłuższego budynku w Polsce. W uzasadnieniu napisano, że nagroda została przyznana za „ustawioną w centrum Warszawy kwiatową Tęczę, która szybko stała się jednym z symboli miasta. Za konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką". Podczas wręczenia Wójcik nie omieszkała uprzejmie przypomnieć obecnemu na sali ministrowi kultury o konieczności objęcia artystów ubezpieczeniem emerytalnym i zdrowotnym.” 

źródło: Paszport Polityki dla Julity Wójcik - Marcin Krasny | http://www.obieg.pl/ 

Julita Wójcik urodzona w 1971 w Gdańsku, gdzie mieszka i pracuje. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1997. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury w 2007,2005,2003,2001 i 1995/6 roku. Stypendystka Fundacji Kultury w 2001. Rezydentka m.in.: Art in General w Nowym Jorku/USA w 2006 czy Visegrad Found 2010.

Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Zachęcie Sztuki Współczesnej w Szczecinie HorseCross w Perth/Szkocja oraz The Israel Museum w Jerozolimie/Izrael. 

Prace Julity Wójcik były prezentowane na wielu wystawach m.in.: Gender Check - Rollenbilder in der Kunst Osteuropas, MUMoK, Wiedeń/Austria (2009) oraz w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie (2010); Don’t Worry Be Curious! 4th Ars Baltica Triennale Sztuki Fotografii w Casino Luxemburg oraz Kunstraum Kreuzberg/Bethanien w Berlinie i CSW w Rydze/Łotwa (2008); W samym centrum uwagi CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2006); News: Recent Acquisitions in Contemporary Art, The Israel Museum w Jerozolimie (2006); Pod flagą biało-czerwoną. Nowa sztuka z Polski, Narodowym Centrum Sztuki w Moskwie, Muzeum Sztuki w Tallinie/Estonia i CSW w Wilnie na Litwie, (2004); Architecture Of Gender: Contemporary Women’s Art in Poland (2003) w Sculpture Center w Nowym Jorku...
tekst: Ewa Gorządek, kurator CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie