Drukarnia vol.2

Domowe puzzle oraz t-shirt print 
Autorski projekt Kamili Model i Łukasza Patelczyka
W ramach projektu „DOM | Dolne Otwarte Miasto”.
 

W drugiej edycji spotkań warsztatowych w projekcie prowadzonym przez Fundacje Kolonia Artystów, DOM - Dolne Otwarte Miasto , w ramach rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku, kontynuujemy temat technik drukarskich, który został zainaugurowany już poprzednio w zajęciach skierowanych do dzieci w wieku szkolnym, w toku nauczania podstawowego. Przewidywane od marca 2013 do grudnia 2013 cykle warsztatów skierowane są do dzieci w klasach 1-6 ze Szkoły Podstawowej nr.65, która znajduję się na Dolnym Mieście w Gdańsku. Grupa docelowa spotkań będzie zmienna, z tego wzlgędu że większa ilość osób biorących udział przy zwiększonej liczbie godzin spotkań, jest w stanie zrobić więcej oraz wnieść więcej świerzych pomysłów, oraz nadać innych od siebie walorów estetycznych przy końcowym efekcie pracy.

Tematy które podejmiemy na zajęciach oscylują wokół techniki drukarskiej a konkretnie wokół zagadnienia jakim jest linoryt. Uczestnicy po wdrożeniu się i zapoznaniu podstaw tej techniki ( zapoznanie się z działaniem prasy drukarskiej, rodzajem farb, rodzajem matryc, oraz praktyce samego odbijania nakładów grafik ), podejmą konkretne dwa tematy "Domowe puzzle" oraz "T-shirt print", gdzie dla pierwszego z wyżej wymienionych w skali 3 metry na 5 metrów, powstanie wspólnie stworzona praca na podłożu papierowym która zawiśnie w przestrzeni galeryjnej na ul.Dolnej 4 w Kolonii Artystów na wystawie podsumowującej spotkania odbywające się uprzednio, wpasowując się z białym tłem w również białe przestrzenie pomieszczeń.

Na złączonych ze sobą brystolach powstanie duże logo DOM, zaprojektowane na pierwszych zajęciach, przy czym zostanie wyłoniona jedna najlepsza propozcyja spośród propozycji stworzonych przez dzieci i przeniesione jako szkic z zachowaniem proporcji przy użyciu rzutnika, na arkusze papieru, na które w dalszym etapie będą drukowane poszczególne elementy liter, które bedą składały się z pomysłów narzuconych przez dzieci odnośnie wizji domów/ kamienic Dolnego Miasta, a konkretnie litery będą się składały z drukowanych obrazków skojarzeniowych z hasłem dom,( same matryce bedą zachowane w skali około 10 cm x 10 cm , aby mnogość elementów oraz ich różnorodność zaskakiwała przy oglądaniu efektu końcowego ). W poprzedniej edycji spotkań, gamę kolorystyczną zawęziliśmy do czerni i bieli, tym razem rozbudujemy ją do większej ilości barw, do czterech "żywych", kontrastowych kolorów. Matryce, które pozostaną po zrealizowaniu pierwszego zadania, wykorzystamy w formie recyklingowej, w drugiej części projektu drukarskiego "T-shirt print".

Każde z dzieci biorących udział w spotkaniach dostanie białą bawełnianą koszulkę, którą własnorecznię pofarbuje przy użyciu udostępnionych przez nas kolorowych barwników spożywczych, po czym użyjemy zachowane matryce z poprzedniego zadania. Na już gotowych po farbowaniu koszulkach odbijemy pojedynczno na każdej koszulce "domki" jako loga nawiązujące do wizji dzieci Dolnego Miasta. W ten sposób dzieci ucząc się kreatywności tworzenia samodzielnie rzeczy z niczego, równocześnie "wyniosą na miasto" z warsztatów nie tylko wspomnienia oraz wiedze rozwijającą  ich wyobraźnie, ale także namacalny produkt, który przez wiele miesięcy będzie mógł "reklamować" kreatywność oraz twórcze podejście do zwykłych rzeczy. Jak w poprzedniej części, tak i w tej efekt będzie prezentowany na końcowej wystawie. Częśc z koszulek dzieci zaprezentuje na sobie nosząc je podczas trwania wydarzenia, a część będzie wyeksponowana jako dolno miejska marka ubrań w przestrzeni zainscenizowanej jako prawdziwy show-room. 

Terminy

06.04.2013 | g. 12.00 – 17.00
12.05.2013 | g. 12.00 – 17.00
01.06.2013 | g. 12.00 – 17.00

Zadanie jest współfinansowane

ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Gdańska w ramach realizacji projektu „Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013.

Organizator: Kolonia Artystów
Partner projektu: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Bliżej Centrum" w Gdańsku.