Columbus Duo / Wojciech Jachna

09.07.2016 / godz. 20.00
Wstęp 20 pln
Z Kartą do Kultury zniżka 20%

Koncert realizowany jest ze środków własnych (Do It Anyway).
Organizator: Kolonia Artystów
Patronat medialny: Trzecia Fala, Nowe idzie od morza, Glissando, Konkubinat Kultury, Karta do Kultury. 

Korzenie Columbus Duo sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise’owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Kolejne lata to stopniowa redukcja składu i ciągłe poszukiwanie nowej dźwiękowej formy. Efektem tych przeobrażeń był avant-jazzowy Columbus Ensemble, a od 2002 roku – Columbus Duo. Po doświadczeniach z minimalizmem na pierwszych dwóch płytach duet braci Swoboda powrócił do bardziej przestrzennych struktur na albumach "Storm” oraz "Columbus meets Arszyn”. Na "Salt” z 2010 roku i ostatnim "Expositions” z 2014, winylach wyprodukowanych przez Marcina Dymitera aka Emiter, grupa wzbogaca swój repertuar o tradycję elektronicznej psychodelii i ambientu, wplatając ją w typową dla siebie, pełną napięcia i mroku niemelodyjność.

„Expositions” jest już dziewiątym studyjnym albumem braci. Gitary o noise’owym rodowodzie rozpływają się tu w drone’owych pejzażach i repetycjach, a oszczędne sample wplecione w żywą perkusję metodycznie budują żywą tkankę muzycznych emocji. Album został wydany tylko na płycie winylowej.

W październiku 2015 r. zespół zagrał muzykę „na żywo” do trzech filmów Władysława Starewicza w klubie Winda w Gdańsku. „Jeśli ktoś lubi eksperymenty, improwizacje, minimal, krauta i wczesny postrock (Tortoise, Ui, Salaryman), to powinien poświecić trochę czasu na odsłuchanie tego koncertu, który jest dobrze zagrany i nagrany.” - morenoise.pl

https://columbusduo.bandcamp.com/

 

Wojciech Jachna
Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz historii na Akademii im. Kazimierza Wielkiego. Uznany trębacz i sideman. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Ensemble, trójmiejskimi Mordami, czy Dubska. 

Wiele lat występował u boku Andrzeja Przybielskiego, zwanego często jego nieoficjalnym nauczycielem. Charakterystyczne frazowanie i matowy dźwięk Wojtka Jachny są szeroko cenione przez muzyków i krytykę. Obecnie tworzy wiele ciekawych nowych składów – Jachna / Buhl ( „Atropina”, „Sythomathic”), Jachna / Tarwid / Karch („Sundial”), Jachna / Wójciński („Night Talks”), czy Jachna / Cichocki / Urowski / Krawczyk („The Right Moment”).