16.07.2020 g. 19:00 / Kolonia

Zapraszamy na spotkanie poświęcone tworzeniu muzyki!

W programie dwie prezentacje oraz czas na luźną rozmowę po “części oficjalnej”.

Prezentacje

Filip Szałasek – Dźwięk  Nekros

Czy cokolwiek umiera w tradycyjnym sensie tego słowa – odchodzi, znika, ustępuje miejsca? Przyrodoznawcy stanowczo temu zaprzeczają, a wtóruje im wielowątkowa tradycja kierowania mikrofonu na śmierć i rozpad. Rosnąca liczba nekronagrań prowokuje do rewizji niektórych pomników field recordingu – płyt Ludwiga Kocha, nagrań ptaków, na których obok treli słychać uderzenia skrzydeł o pręty klatek, czy historii Nippera, psa uwiecznionego podczas słuchania głosu swojego zmarłego człowieka z fonografu ustawionego na wieku trumny.

Na pierwszych nagraniach terenowych przyrody – znanych i lubianych jako odmiana muzyki relaksacyjnej – kładzie się ponury cień wyzysku zwierząt, naruszania ich środowiska i trybu życia czy rejestrowania odgłosów fauny w „próżni ekologicznej”, w oderwaniu od reszty ekosystemu. Na spotkaniu w Kolonii Artystów porozmawiamy o splocie dźwięku i nekrosa.

Filip Szałasek – literaturoznawca, krytyk muzyczny. Publikował między innymi w „Kulturze popularnej”, „Opcjach”, „Masce”, „Glissando”, „Studiach Kulturoznawczych”, „Blizie”, „Fragile” i dla Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Współpracuje z „Schulz/Forum” i „Czasem Kultury”. Od 2007 roku prowadzi bloga fight!suzan poświęconego płytom oraz publicystyce muzycznej. Autor książek „Jak pisać o muzyce” (2015) i „Nagrania terenowe” (2018).

Jakub Czapliński – Kilka sposobów na tworzenie efektów i atmosfer

Podczas prezentacji poznacie parę praktycznych sposobów i sztuczek, które pomogą przy produkcji muzyki. Skupimy się na tworzeniu efektów, przejść i atmosferycznych dźwięków, które – niczym przyprawy w dobrej potrawie – polepszą odbiór całości utworu. 

Wstęp wolny. 

Zapisy fb.