Pokaz filmów

29.08.2014 godz. 19.00
Zapraszamy na pokaz filmów Bogny Burskiej.
Kolonia Artystów | ul. Miszewskiego 18, Gdańsk Wrzeszcz
Wystawa odbywa się w ramach projektu Wrzeszcz ART!
Projekt Wrzeszcz ART! zrealizowano ze środków Miasta Gdańska.


Filmy można oglądać w dniach: 30.08 - 08.11.2014 po uprzednim umówieniu się telefonicznym: 505 391 891

Bogna Burska (ur. 1974 w Warszawie; mieszka i pracuje w Warszawie i Gdańsku). Malarka, autorka filmów, instalacji i fotografii. Ukończyła warszawską ASP (2001). Pierwsze obrazy, malowane palcami bezpośrednio na podłożu (płótno, ściana, szkło), tworzą kompozycje przypominające zakrzepłe smugi krwi. Równolegle artystka zajmuje się aranżowaniem wnętrz (pokoi dziecięcych, korytarzy, buduarów) o niepokojącej aurze, osiąganej poprzez drobne interwencje: znaczący nieład, zaplamiona pościel, jadowity pająk (Arachne, 2003), tworząc przestrzenie pełne napięcia, wytrącające widzów z ogólnie przyjętych schematów percepcyjnych. Komponowała też mozaikowe układy kolorowych fotografii, w których np. zestawia uszkodzone fragmenty ciała z kwiatami (Życie jest piękne, Algorytm 2002). W pracach wideo wykorzystuje sekwencje z popularnych filmów oraz telewizyjnych relacji, wchodząc w polemikę z kanonami estetyki i przyzwyczajeniami zakorzenionymi w wizualnej warstwie kultury. Seria filmów found footage gra z przemieszczającymi się zwierciadłami (2006-2008) i ostatnie prace w tej technice (Tysiąc śmierci 2010/2011, Bitwa pod Grunwaldem 2011) ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych. Autorka pierwszego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną Gniazdo. Sztuka o tym jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować (“Dialog” 2013.9). Jest adiunktem w Katedrze Intermediów na ASP w Gdańsku, gdzie w 2009 r. obroniła doktorat. Wystawia w kraju i za granicą.

WRZESZCZ ART! to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie różnorodności jej form i tematyki. Projekt ma na celu edukację poprzez sztukę wideo oraz wymianę doświadczeń artystów posługujących się filmem, video-artem i dokumentem.

WRZESZCZ ART! to pierwsze trójmiejskie archiwum video dostępne dla wszystkich, również w celach edukacyjnych. Prezentacje artystów obracających się wokół video artu w ramach tego projektu skierowane są do szerokiego grona odbiorców kultury i sztuki. Cykliczne wydarzenia organizowane w ramach projektu, popularyzują sztukę wideo i zachęcają do udziału w życiu kulturalnym miasta.

Organizator: Kolonia Artystów
www.kolonia-artystow.pl
www.wrzeszczart.blogspot.com

Spot wideo

Zapowiedź pokazu filmów Bogny Burskiej

Bogna Burska | WRZESZCZ ART! from Kolonia Artystów on Vimeo.