W mojej głowie, w moim domu

Weronika Michalska / W mojej głowie, w moim domu
Wernisaż 07.09.2017 godz.19:00
godz. 19:30 Otwarte Pracownie Artystyczne 

Wystawa czynna 07-30.09.2017 po uprzednim umówieniu telefonicznym (535 349 042)
Kolonia Artystów / Dolne Miasto
ul. Dolna 4

Weronika Michalska (1994) - ur. w Gdańsku. Aktualnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jarosława Baucia. Zajmuje się malarstwem, tworzeniem obiektów i video. Jest rezydentką w Kolonii Artystów na Dolnym Mieście. Współpracuje z White Space Gallery i Galerią Relaks w Warszawie. W 2016 roku otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Uczestniczyła w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach. 

Zieleń, niebieski i różowa barwa ciała. Obłe kształty, kawałki portretów bez oczu a potem i same oczy. Ludzie, koty, pies, przedmioty. Coś z niczego.

“W mojej głowie, w moim domu” to wystawa mojej córki Weroniki. Od dziecka wrażliwa miała w zwyczaju o zgubionej zabawce mówić moja jedyna “najulubieńsza” i długo opłakiwać stratę. Czytałam jej do poduszki oczekując, że polubi czytanie jednak już sama sięgała głównie po komiksy. Jako 9 latka wygrywała konkursy na wiersze i opowiadania ilustrowane własnymi obrazkami. Jako nastolatka w szkole plastycznej bywało, że bardzo się denerwowała i siedziała po nocach jeśli coś jej nie szło. Oprócz malowania i rysowania, zafascynowała się fotografią analogową i kręceniem krótkich form filmowych w Bydgoskiej Kronice Filmowej. Stąd pochodzą jej filmy “Autobus”, “Pierwszy dzień” czy “Dom Weroniki” wykorzystany w tym projekcie.

Weronika obrazami poszukuje. Nie tylko formy wyrazu, ale także swojej opowieści. Poszukuje swojego miejsca, swoich znajomych a nawet nas, rozdzielonej i składanej na wiele sposobów rodziny.

Kompozycja i dekomponowanie.
To właśnie można zobaczyć w jej obrazach i instalacjach.
Nas, w głowie i w domu Weroniki.
Tekst: Edyta Michalska-Paszko

Wystawa odbywa się w ramach projektu pt. "MIESZKAŃCY".

Projekt "MIESZKAŃCY" współfinansowany jest przez Gminę Miasta Gdańska.

MIESZKAŃCY to projekt zainicjowany przez grupę rezydentów i animatorów Kolonii Artystów na Dolnym Mieście, skierowany do osób zaangażowanych w kształtowanie lokalnych postaw obywatelskich. “Mieszkańcy” to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie. Od 2012 roku w budynku przy ulicy Dolnej 4 działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto. 

Przestrzenią wspólnych spotkań i działań artystycznych jest galeria i otwarte pracownie artystyczne w Kolonii Artystów przy ulicy Dolna 4.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są bezpłatnie.

Organizator: Kolonia Artystów
Kurator: Sylwester Gałuszka