18.05.2019 | godz.12:00

Zapraszamy po raz trzeci na Noc Wrzeszcza!

Tym razem naszym punktem wyjścia będzie historia Oskara Matzeratha, bohatera powieści „Blaszany Bębenek” Güntera Grassa. Idąc tropem międzywojennego Gdańska oraz muzyczną ścieżką, którą zafascynowany był ten chłopiec, pragniemy przybliżyć historię i złożoną tożsamość Wrzeszcza.

#będziemybębnić!

Od południa do północy
Wrzeszcz i Garnizon Kultury

Głównym punktem programu będą koncerty najlepszych polskich perkusistów i perkusistek młodego pokolenia:
Dominika Korzeniecka,
Miłosz Pękala,
Jacek Prościński,
Aleksandra Rzepka,
Hubert Zemler.

Każdy z artystów zaprezentuje solowy, kilkunastominutowy set w przestrzeni publicznej Wrzeszcza, a na koniec spotkają się aby wspólnie zagrać koncert na terenie Garnizonu Kultury. Również tam razem z Instytut Kultury Miejskiej zorganizujemy piknik – przestrzeń sprzyjającą spędzaniu wolnego czasu, do której zaprosimy Was na spotkania, warsztaty, do czytelni, aby spędzić czas pomiędzy wydarzeniami. Tradycyjnie pojawią się też Koty na Płoty, Brovar Vrest i wielu innych!

Ale to nie wszystko – w tym roku nasze działania obejmą cały Wrzeszcz, a na program złożą się wykłady, warsztaty oraz wystawy związane z tematem Grassa, a także historii Wrzeszcza współorganizowane z Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Kolonia Artystów, Tajna Galeria, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, Składak, U Królika i Fundacją Generacja. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

Szczegóły wkrótce!
Jeśli chcecie dowiedzieć się o wszystkim jako pierwsi, zapiszcie się do naszego newslettera:
http://fpalma.pl/newsletter/ 

Noc Wrzeszcza to wydarzenie organizowane przez Fundację Palma, które poprzez działania historyczne, artystyczne i edukacyjne zgłębia dzieje orz specyfikę jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. Po ubiegłorocznej edycji, która zgromadziła około 7 tysięcy osób, w tym roku chcemy skupić jest na poznawaniu i doświadczaniu dzielnicy przez pryzmat jego złożonej tożsamości. To tematy istotne zwłaszcza z perspektywy wielu ważnych rocznic, które będą miały miejsce w 2019 roku: 20. rocznicy przyznania Günterowi Grassowi Literackiej nagrody Nobla, 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która zaczęła się w Gdańsku i Roku Antyfaszystowskiego zainicjowanego przez polskich ludzi kultur). To także podkreślenie tematyki wolności, która nieodłącznie wiązała się z Gdańskiem - od kończącego przed 80 laty istnienie Wolnego Miasta Gdańsk po pierwsze demokratyczne wybory, które w 2019 roku będą miały swoją 30. rocznicę, a do których droga rozpoczęła się właśnie w tym mieście.