Syntezator Sztuki

VI edycja festiwalu NeoArte odbędzie się pod znakiem “syntezatora sztuki”. Organizatorzy zapowiadają bardzo multimedialną odsłonę imprezy. 

Koncerty odbędą się w dniach 26-29 października w Gdańsku w kilku wyjątkowych miejskich lokalizacjach. NeoArte. Syntezator Sztuki to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych krajów i kultur, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe. VI edycja skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który na całym świecie wybija się na pierwszy plan. 

- We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i  taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie. Taka też jest VI edycja festiwalu NeoArte. - mówi Paweł Kapica, muzyk kwartetu NeoQuartet, producent imprezy.

Patronem tegorocznej odsłony festiwalu jest Pierre Jodlowski - mieszkający w Polsce i we Francji, wielokrotnie nagradzany kompozytor, wykonawca i artysta multimedialny. W ramach festiwalowych wydarzeń widownia będzie uczestniczyć w pięciu koncertach, studenci kompozycji wezmą udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez Pierre’a Jodlowski, a dzieci i  młodzież wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez moskiewski GAMEnsamble. Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, a podczas niektórych z nich  widownia będzie czynnie uczestniczyła  w tworzeniu muzyki na żywo. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z europejską, amerykańską i azjatycką muzyką współczesną prezentowaną przez artystów z Niemiec, Rosji, Chin i Polski. Odbędzie się 5 światowych prawykonań i 7 polskich premier. O atrakcyjny przekaz będą dbać reżyser teatralny, artyści sztuk wizualnych, tancerze oraz osoby zapowiadające koncerty.

Inicjatorem i pomysłodawcą festiwalu jest zespół NeoQuartet, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej.

Na wybrane wydarzenia wstęp wolny, pozostałe: bilety w cenie 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, karnet 3 dniowy (piątek-niedziela) - 40 zł do kupienia na www.inerticket.pl oraz na 30 minut przed koncertami

Mecenasi: Urząd Miejski w Gdańsku, Województwo Pomorskie, MKiDN, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

Szczegóły na stronie: www.neoarte.pl

Szczegółowy program festiwalu: 

26.10.017 - godz. 20.00 - Kolonia Artystów w Gdańsku
Neo Electric Quartet

Wykonawcy: NeoQuartet, Paweł Janicki – sieciowy system interakcji

W programie światowe premiery utworów Grzegorza  Pieńka, Rafała Zapały, Piotra Peszata i Kamila Koseckiego. Neo Electric Quartet to unikatowy na skalę europejską projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze. Jedyną granicą jest wyobraźnia artystów.

Wstęp wolny
- Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

27.10.2017 - godz.20.00 - Kolonia Artystów
Muzyczna Performacja

Wykonawcy: Gam Ensamble (Rosja)

Koncert moskiewskiego GAM Ensamble dedykowany jest muzyce współczesnej, w której elementy teatralne i performatywne odgrywają kluczową rolę. Artyści oraz program zostały tak dobrane, by widownia miała okazję zapoznać się z tym arcyciekawym kierunkiem w muzyce najnowszej.

Koncert biletowany

28.10.2017 - godz. 19.00 - Nowa Synagoga w Gdańsku
Pierre Jodlowski - Koncert monograficzny
Wykonawcy: Sinfonietta Pomerania, Tadeusz Dixa – dyrygent

Pierre Jodlowski, patron VI edycji festiwalu NeoArte, znakomity francuski kompozytor, twórca muzyki elektroakustycznej artysta multimedialny, performer, związany nie tylko ze sceną muzyki współczesnej, ale także innymi dziedzinami artystycznymi – tańcem, teatrem, sztukami wizualnymi. Podczas koncertu usłyszymy i zobaczymy pięć kompozycji na zróżnicowany skład instrumentalny, video, elektronikę oraz taniec.
Koncert biletowany

29.10.2017 - godz. 16.00 - Nadbałtyckie Centrum Kultury
Łukasz Długosz + Dai Bo + NeoQuartet
w programie Dai Bo, T. Takemitsu, K. Penderecki, O. Messiaen, A. Schnittke

Wyjątkowe spotkanie wybitnych muzyków flecisty Łukasza Długosza,  chińskiego pianisty                                           i kompozytora Dai Bo oraz zespołu NeoQuartet. To najbardziej klasyczny z koncertów tegorocznej edycji festiwalu. Artyści przedstawią najwybitniejsze dzieła muzyki kameralnej drugiej połowy XX wieku oraz po raz pierwszy wykonają najnowsze dzieło Dai Bo, dedykowane Łukaszowi Długoszowi oraz NeoQuartet.

Wstęp wolny - Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

29.10.2017 - godz. 20.00 - Scena Malarnia Teatru Wybrzeże
Triple String Connection
Wykonawcy: Sonar Quartet, Kwartet Śląski, NeoQuartet
reżyseria – M. Konopiński, wizualizacje – F. Ignatowicz

W programie: Marc Sabat, Steve Reich, Akira Nishimura, Peter Ablinger, Sofia Gubaidulina

Triple String Connection to projekt multimedialny współtworzony przez trzy kwartety smyczkowe specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej: Sonar Quartet z Berlina, NeoQuartet                              z Gdańska oraz Kwartet Śląski. Do projektu zaproszono artystę sztuk wizualnych Filipa Ignatowicza oraz reżysera teatralnego Macieja Konopińskiego. Struktura muzyczna projektu opiera się na prezentacji w pierwszej części koncertu trzech dzieł na kwartet smyczkowy napisanych przez kompozytorów z Kanady, Japonii i Rosji, a w drugiej części wydarzenia na wspólnym wykonaniu przez trzy zespoły kompozycji Steva Reicha – WTC911. Idea koncertu w sposób twórczy nawiązuje do obecnej  sytuacji geopolitycznej, gdzie konflikty, terroryzm, uchodźcy i fala emigrantów grają główną rolę.

Koncert biletowany

28.10.2017 - godz. 11.00 - Kolonia Artystów
Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Kompozytorem każdy być może” prowadzone przez GamEnsemble

28.10.2017  - godz. 13.00 - Akademia Muzyczna w Gdańsku
Warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez Pierra Jodlowski