Wystawa

czynna od 24.07.2016 do 31.08.2016  w godzinach 12.00 - 21.00
Wstęp wolny. 

Prace ośmiu artystów, osiem różnych spojrzeń – od czysto malarskiego romantyzmu, poprzez cielesność, homoseksualizm, abstrakcję aż po wątki religijne i społeczne – będzie można zobaczyć na wystawie LOVE 2, która startuje 23 lipca w gdańskiej Kolonii Artystów. 

Zderzenie różnych form i stylów będzie mocne i znaczące. Zobaczymy tu między innymi subtelne prace malowane z dużym wyczuciem na nietrwałych delikatnych podłożach i kontrastowe symboliczne formy intensywnie nasycone kolorem, niewyraźny, niedopowiedziany obraz przesłonięty szkłem i czarno-białe uproszczone portrety, drapieżne „zęby” i romantyczne pejzaże, zmodyfikowaną flagę i wzbudzającą niepokój pracę wideo... 

W wystawie udział biorą: Aleksandra Czerniawska, Grzegorz Kozera, Piotr Macha, Paweł Matyszewski, Marta Paciejewska, Łukasz Patelczyk, Irmina Staś, Iwona Teodorczuk-Możdżyńska

***

Aleksandra Czerniawska w swoim malarstwie opowiada rodzinne historie. W obrazie portret podwójny pokazuje pradziadków i odwrócony dom, który jest sceną i świadkiem towarzyszących im wydarzeń. Kompozycja przypomina kartę do gry. Przy czym w obrazie, odwrócenie symbolizuje zachwiany porządek rzeczywistości naznaczonej wojną.

Grzegorz Kozera wybrał jedną z serii prac przedstawiających ubrania, która pomimo nieobecności ludzkiej figury silnie odnosi się do cielesności. Ważna jest dla niego aluzyjność, podszewkowe znaczenia, gra słów. Tytuł obrazu LOS DOS to jednocześnie klasyczne studium draperii oraz prywatna wizja homoseksualnej miłości.

Piotr Macha sprawnie posługuje się różnymi technikami. Na wystawie przedstawia pracę malarską z parą zakonnic, pochodzącą z cyklu "Twarzą do ziemi"oraz na poły abstrakcyjny, pozbawiony typowego rdzenia fabularnego esej filmowy nakręcony na taśmie 8mm – będący jednym z rozdziałów powstającego pełnometrażowego filmu realizowanego na przeterminowanych taśmach filmowych.

Pawła Matyszewskiego interesują relacje, szczególnie nieheteronormatywne. Są one często podwójnie zakamuflowane, niewyraźne, tak też je przedstawia w jednej z prac: nieśmiało, w pewnym ukryciu i niedopowiedzeniu, które może być drażniące. Druga z prac, flaga, nawiązuje do niebezpiecznej drapieżnej relacji pomiędzy dwiema różnymi wizjami Polski – porusza temat radykalizacji postaw i ideologii.

Marta Paciejewska pokazuje swoją wizję miłości w onirycznym, namalowanym z dużą wrażliwością obrazie przedstawiającym dwie góry – dwa osobne byty tworzące harmonijną całość. Masywne skały, zaprzeczając prawom fizyki, wcale nie ciążą ku ziemi. Delikatne i ulotne zdają się być jednocześnie blisko i daleko od siebie.

Łukasz Patelczyk w swoich pracach wykorzystuje współczesny, realistyczny, nastrojowy pejzaż i nokturnowe niebo, na które nakłada ostre geometryczne kształty. Można w nich dostrzec, że kocha malarstwo i tęskni za idealną miłością idealną, w świecie rzeczywistym niemożliwą do zrealizowania.

Irmina Staś eksploruje przestrzeń abstrakcyjną, w której wyczuwalna jest kobieca delikatność. Wybrane na wystawę akwarelowe organiczne elementy umieszczone na papierowym nietrwałym podłożu symbolizują oddzielne autonomiczne byty, a cieniutkie linie, to więzi, które łączą je w różnych relacjach.

Iwona Teodorczuk-Możdżyńska w swoim malarstwie przedstawia napięcie między kulturą i naturą, jednostką i społeczeństwem, między jednym i drugim człowiekiem. Na wystawie pokazuje „bliską spełnienia” relację między dwojgiem ludzi oraz walkę o dominację pomiędzy siłami natury i kultury. Symboliczne „zęby” widzowie często kojarzą z agresywnym pierwiastkiem żeńskim – vagina dentata.