Otwarte Pracownie Artystyczne

07.12.2017 godz. 19:30
Kolonia Artystów / Dolne Miast / Gdańsk ul. Dolna 4

Distort Visual, odbywając rezydencję artystyczną w Kolonii Artystów / Dolne Miasto, zaprasza na spotkanie i wspólną pracę w ramach Otwartych Pracowni Artystycznych. Każdy z gości może zatrzymać się na kawę, obejrzeć prace, czy usiąść i pozostawić po sobie jakiś rysunek albo komentarz. Działaniem kolektywu Distort Visual jest analiza lokalnego środowiska oraz współpracy jaka zachodzi pomiędzy artystami i projektantami. 

Od początku pobytu w Gdańsku pierwszy raz odwiedzili Tubazę w Gdyni i poznali Mateusza Żywickiego, z którym wydrukowali własny projekt w ramach Trójmiejskiego Festiwalu Sitodruku. Kolejną inicjatywą, w której uczestniczą, to spotkania wokół techniki riso i drukowania plakatów z Pauliną Jackowską i Kubą Janikiem w domowej pracowni w Gdańsku. Odwiedzili również WL4 Przestrzeń Sztuki, której rezydenci otworzyli przed gośćmi swoje pracownie i przygotowali wystawy. Planują również wizytę w Akademii Sztuk Pięknych, do której zaprosił ich Piotr Paluch oraz Adam Zmysłowski proponując zorganizowanie warsztatów dla studentów. Równocześnie zdążyli powymieniać się pracami i zatrzymać w swojej kolekcji grafiki z Gdańska. Komunikat wizualny, który pozostawia Distort Visual odnosi się do Łodzi jako miasta zamkniętego na działanie w grupie oraz powstawanie niezależnych projektów artystycznych nastawionych na wymianę doświadczeń i radość ze wspólnego przebywania ze sobą. Współpracz z Kolonią Artystów na Dolnym Mieście w ramach projektu „Mieszkańcy” / Otwarte Pracownie Artystyczne stanowi pretekst do działania z lokalnymi artystami i projektantami.

Distort Visual, to kolektyw graficzny, który tworzą Aleksandra Ilkiewicz, Przemek Hoffer.

Swoje działania skupiają na pograniczu typografii i sztuki drukarskiej z elementami typografii klasycznej i technikami warsztatowymi, między innymi drukiem płaskim i techniką litografii. Od 2010 roku współpracują z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, gdzie prowadzą warsztat zecerski. Obecnie uczestniczą w projekcie badania historycznego i digitalizacji kroju pisma Brygada związanego z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace graficzne prezentowali między innymi w ramach: TYPE +

TEXT Rok Awangardy, Muzeum Miasta Łodzi, Dom idei Magazynu Design Alive, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Distort Visual Printed Works + Education, Instytut Dizajnu w Kielcach, Sztuka książki, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Wanderlust in the basement of the Book Art Museum in Łódź w ramach Typo Berlin,

Selekcja wydawnictw self-publishingu podczas Warsaw Art Book Fair, Graphics Open2 w Budapeszcie, Łódzka Szkoła Grafiki, Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Scotland Design Festival w Glasgow, Typomania w Moskwie, Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku, MS2 w Łodzi.

Kolektyw Distort Visual podczas Otwartych Pracowni zaprezentuje prace typograficzne zrealizowane w Muzeum Książki Artystycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odkrywając na nowo klasyczny techniki druku i wydawnictwa realizowane własnym nakładem pracy. Efektem działań jest powstanie nowej jakości graficznej nastawionej na dobór odpowiednich materiałów i technik drukarskich.

https://www.facebook.com/distortvisual/

MIESZKAŃCY to projekt zainicjowany przez grupę rezydentów i animatorów Kolonii Artystów na Dolnym Mieście, skierowany do osób zaangażowanych w kształtowanie lokalnych postaw obywatelskich. “Mieszkańcy” to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie. Od 2012 roku w budynku przy ulicy Dolnej 4 działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto. 

Przestrzenią wspólnych spotkań i działań artystycznych jest galeria i otwarte pracownie artystyczne w Kolonii Artystów przy ulicy Dolna 4.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są bezpłatnie.

Kurator: Sylwester Gałuszka
Organizator: Kolonia Artystów
Projekt "MIESZKAŃCY" współfinansowany jest przez Miasto Gdańsk.